VI kadencja
Zapytanie nr 7701
do ministra gospodarki
w sprawie planowanej likwidacji Pogotowia Energetycznego w Uniejowie
Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura poselskiego wpłynęło pismo od samorządu miasta i gminy Uniejów w sprawie podjętej przez przedsiębiorstwo energetyczne ENERGA-Operator SA Rejon Energetyczny w Turku decyzji o planowanym zlikwidowaniu Pogotowia Energetycznego w Uniejowie. Likwidacja posterunku w Uniejowie oznaczać ma podział gminy Uniejów na dwie strefy, tzn.: strefę obsługiwaną przez posterunek energetyczny w Grabowie, do której przynależeć będą mieszkańcy Woli Przedmiejskiej, Felicjanowa, Czekaja, Brzezin, Ostrowska oraz miejscowości położone dalej w kierunku Dąbia, oraz strefę obsługiwaną przez placówkę w Dobrej, do której należeć będą mieszkańcy Uniejowa, Zielenia, Spycimierza oraz Człop. Rozwiązanie proponowane przez Rejon Energetyczny w Turku wydaje się być mocno dyskusyjne i zupełnie niezrozumiałe dla mieszkańców, ponieważ ilość klientów mieszkająca w Uniejowie jest zdecydowanie większa niż ilość klientów w Dobrej i Grabowie.
Warto podkreślić fakt, że posterunek w Uniejowie posiada dobre zaplecze w postaci działki i budynków utrzymanych w bardzo dobrym stanie technicznym oraz korzystną lokalizację w centrum miasta.
Uniejów jest miastem, w którym znajduje się kompleks termalno-basenowy oraz rozwijająca się infrastruktura techniczna związana ze znacznym zużyciem energii elektrycznej. Potrzebę funkcjonowania posterunku energetycznego w Uniejowie obrazuje również duża ilość wydawanych decyzji o warunkach zabudowy. Posterunek energetyczny na terenie Uniejowa umożliwia sprawny kontakt z pracownikami i pozwala na szybką naprawę drobnych, ale uciążliwych dla mieszkańców gminy usterek. Istnieją obawy, że w wyniku tak podjętych decyzji pogorszy się konserwacja sieci energetycznej, co spowoduje liczne awarie. Samorząd miasta i gminy Uniejów w świetle powyższych faktów nie może zgodzić się z tak podjętą decyzją i sugeruje przeanalizowanie propozycji przez ENERGA-Operator SA Rejon Energetyczny w Turku po rozstrzygnięciu przetargu oraz użycie wszelkich możliwych argumentów w celu utrzymania placówki w Uniejowie.
Szanowny Panie Ministrze, wobec powyższego proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
1. Z czego wynika konieczność likwidacji Pogotowia Energetycznego w Uniejowie?
2. Czy firma konsultowała swe decyzje dotyczące likwidacji pogotowia energetycznego z samorządem gminy?
3. Czy nowe rozwiązania organizacyjne nie pogorszą obsługi mieszkańców gminy Uniejów?
Z poważaniem
Poseł Tadeusz Tomaszewski
Warszawa, dnia 11 sierpnia 2010 r.