VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego promocji do następnej klasy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z dwiema ocenami niedostatecznymi

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 16683

w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego promocji do następnej klasy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z dwiema ocenami niedostatecznymi

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pani poseł Teresy Piotrowskiej (SPS-023-16683/10) w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego promocji do następnej klasy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z dwiema ocenami niedostatecznymi, uprzejmie wyjaśniam, że w projekcie zmiany rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562, z późn. zm.) zawarta jest propozycja, by rada pedagogiczna szkoły ponadgimnazjalnej miała również możliwość jednorazowego w cyklu kształcenia promowania ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednego z obowiązkowych przedmiotów, pod warunkiem że w szkolnym planie nauczania przedmiot ten jest realizowany w klasie programowo wyższej.

   Pragnę wyraźnie podkreślić, że promowanie ucznia z jedną niedostateczną roczną oceną klasyfikacyjną nie jest obligatoryjne, a jedynie daje uprawnienie radzie pedagogicznej, która biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności i uwarunkowania danego ucznia i mając na uwadze nieobniżanie wymagań edukacyjnych, może skorzystać z takiej możliwości. Zatem to nauczyciele jako członkowie rady pedagogicznej decydują o możliwości jego promowania.

   Rozwiązanie polegające na możliwości promowania (jeden raz w cyklu kształcenia) przez radę pedagogiczną ucznia szkoły podstawowej, który otrzymał jedną roczną ocenę niedostateczną funkcjonuje od 1992 r. (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 32, z późn. zm.). W 1999 r. możliwość taką ma również rada pedagogiczna gimnazjum (Dz. U. Nr 41, poz. 413). W 2001 r. wprowadzono dodatkowy warunek dla takiej promocji - obowiązkowy przedmiot powinien być, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowany w klasie programowo wyższej (Dz. U. Nr 29, poz. 323).

   Jak z powyższego wynika, możliwość promowania przez radę pedagogiczną ucznia z jedną niedostateczną roczną oceną klasyfikacyjną funkcjonuje od kilkunastu lat w odniesieniu do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum i nie było sygnałów ze strony nauczycieli, by taka możliwość rady pedagogicznej miała wpływ na obniżenie poziomu nauczania. Jednocześnie możliwość takiej promocji nie dotyczy uczniów najwyższych klas danego typu szkoły.

   Ponadto uprzejmie wyjaśniam, że w obowiązującym stanie prawnym jest obowiązek nauki do ukończenia 18. roku życia, a nie tylko obowiązek ukończenia gimnazjum. Uczeń, który w toku swojej nauki otrzymuje corocznie promocję do klasy programowo wyższej, kończy gimnazjum w wieku 16 lat, ma zatem obowiązek uczęszczania do szkoły ponadgimnazjalnej. Proponowana zmiana pozwala na równe traktowanie ucznia każdego typu szkoły.

   W świetle obowiązujących przepisów uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ma prawo zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych sytuacjach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na zdawanie egzaminu poprawkowego z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zmiana, proponowana w projekcie nowelizacji rozporządzenia umożliwia uczniom zdawanie egzaminu poprawkowego z dwóch zajęć edukacyjnych bez konieczności uzyskania zgody rady pedagogicznej, co daje uczniowi dodatkową sposobność poprawy oceny i możliwość niepowtarzania klasy. Propozycja takiego zapisu to tylko dodatkowa szansa dla ucznia, który aby otrzymać promocję do klasy programowo wyższej, musi zdać taki egzamin, a więc wykazać się stosowną wiedzą przed komisją egzaminacyjną.

   Równocześnie uprzejmie informuję, że projekt ww. rozporządzenia został przekazany w dniu 28 kwietnia 2010 r. do uzgodnień międzyresortowych i opinii partnerów społecznych. Nadesłane uwagi i propozycje są obecnie szczegółowo analizowane.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Mirosław Sielatycki

   Warszawa, dnia 9 lipca 2010 r.