VI kadencja

Zapytanie w sprawie zastrzeżeń do projektu przebudowy drogi krajowej nr 10 na odcinku przebiegającym przez Czernikowo

Zapytanie nr 767

do ministra infrastruktury

w sprawie zastrzeżeń do projektu przebudowy drogi krajowej nr 10 na odcinku przebiegającym przez Czernikowo

   Szanowny Panie Ministrze! Rada Gminy w Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie) uchwałą z dnia 20 listopada 2007 r. przyjęła negatywne stanowisko w sprawie projektu przebudowy drogi krajowej nr 10 na odcinku przebiegającym przez miejscowość Czernikowo. Powodem podjęcia takiej decyzji był brak realizacji wielu spośród zgłaszanych przez mieszkańców postulatów. Już w stanowisku z 29 grudnia 2004 r. Rada Gminy wskazała szereg zmian w projekcie koniecznych, by stał się on społecznie akceptowalny.

   Czernikowo to miejscowość, która szybko się rozwija. Zamieszkuje ją 3000 osób korzystających z usług 19 sklepów, 2 banków, 2 przychodni lekarskich, 3 aptek. Dzieci i młodzież z Czernikowa i okolic uczęszczają do 20-oddziałowej szkoły podstawowej, 21-oddziałowego gimnazjum, liceum i przedszkola. Miejscowość jest siedzibą Urzędu Gminy, filii Powiatowego Urzędu Pracy, biblioteki, Gminnego Centrum Informacji, posterunku Policji i energetycznego. W Czernikowie znajduje się również kościół i cmentarz. Wszystkie wymienione instytucje powodują przemieszczanie się ludzi, dla bezpieczeństwa których potrzebne jest stworzenie jak najkorzystniejszego projektu przebudowy drogi krajowej nr 10.

   Szanowny Panie Ministrze! Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytania, które kierowane są przez lokalną społeczność:

   1. Dlaczego projekt przebudowy drogi krajowej nr 10 nie uwzględnia potrzeb mieszkańców, którzy oczekują wybudowania ścieżki pieszo-rowerowej dla dzieci uczęszczających do szkół w Czernikowie?

   2. Czemu pomija się budowę pełnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną lub rondem w Czernikowie (z drogą powiatową)?

   3. Kto odpowie za koszty, jakie poniosą mieszkańcy zameldowani przy ul. Toruńskiej od nr 37 do 49a, którzy będą zmuszeni do budowy nowych wjazdów na posesje od drogi gminnej, a dodatkowo poniosą koszty wymiany dokumentów?

   4. Dlaczego w projekcie zabrakło zatwierdzonego przez GDDKiA w Bydgoszczy w dniu 15 maja 2005 r. zjazdu na działkę nr 609, co da skutek w postaci braku dojazdu do Domu Nauczyciela i uniemożliwi dostawy towaru do kuchni i stołówki w Szkole Podstawowej w Czernikowie?

   Z poważaniem

   Poseł Łukasz Zbonikowski

   Włocławek, dnia 11 lutego 2008 r.