VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 3450
w sprawie podległości organizacyjnej jednostek typu ośrodki pomocy społecznej
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na wystąpienie Pana Marszałka z dnia 25 lutego 2009 r. (znak SPS-024-3450/08) dotyczące zapytania poseł Marzeny Okła-Drewnowicz w sprawie podległości organizacyjnej jednostek typu: ośrodki pomocy społecznej uprzejmie wyjaśniam.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r., Nr 115, poz. 728, z późn. zm.) obowiązek zapewnienia realizacji zadań pomocy społecznej spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej w zakresie ustalonym ustawą. I tak zadania pomocy społecznej w gminach wykonują jednostki organizacyjne - ośrodki pomocy społecznej. Ze względu na fakt, iż wykonywanie tych zadań wymaga szerokiej specjalizacji, jednostki te charakteryzują się znacznym stopniem samodzielności. Jednakże ta samodzielność nie oznacza pełnej autonomiczności, bowiem na mocy art. 18 a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, j.t. z późn. zm) ośrodki pomocy społecznej pozostają pod ciągłą kontrolą i nadzorem organów ustrojowych gmin, tj. rad gmin, zaś na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 5 tejże ustawy kierownicy ośrodków pozostają w podległości służbowej wobec organu wykonawczego gminy, jakim jest wójt, burmistrz czy prezydent miasta.
O podległości wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi miasta świadczą również następujące fakty:
1. Kierownik ośrodka pomocy społecznej może w imieniu gminy działać jednoosobowo w ramach pełnomocnictwa udzielonego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Udzielanie pełnomocnictw dla kierowników gminnych jednostek organizacyjnych przewiduje art. 47 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.
2. Wszelkie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wykonuje wobec kierownika ośrodka pomocy społecznej wójt (burmistrz, prezydent miasta). Te uprawnienia organu wykonawczego gminy wobec osoby kierującej ośrodkiem pomocy społecznej wynikają z art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 7 pkt 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1458). Kierownik ośrodka pomocy społecznej jest zatrudniany przez wójta(burmistrza, prezydenta miasta) na podstawie umowy o pracę.
3. Art. 110 ust.3 ustawy o pomocy społecznej zobowiązuje ośrodki pomocy społecznej do uwzględniania ustaleń wydawanych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Właśnie możliwość wydawania tego rodzaju ustaleń decyduje o posiadaniu przez wójta uprawnień kierowniczych w zakresie wykonywania przez ośrodki pomocy społecznej określonych zadań pomocy społecznej.
4. Na mocy art. 110 ust. 7 wójt (burmistrz, prezydent miasta) udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy. Bez tego upoważnienia kierownik ośrodka pomocy społecznej nie może wydawać decyzji administracyjnych na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej.
Z uwagi na powyższe w świetle przepisów prawnych ośrodki pomocy społecznej podlegają organizacyjnie wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast i nie ma możliwości przekazania podległości organizacyjnej ośrodków pomocy społecznej innym organom czy też wydziałom w gminie.
Łączę wyrazy szacunku
Sekretarz stanu
Jarosław Duda
Warszawa, dnia 19 marca 2009 r.