VI kadencja

Interpelacja w sprawie odejść funkcjonariuszy z Państwowej Straży Pożarnej oraz wzrastającej liczby wakatów w tej służbie

Interpelacja nr 8438

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie odejść funkcjonariuszy z Państwowej Straży Pożarnej oraz wzrastającej liczby wakatów w tej służbie

   Szanowny Panie Premierze! W związku z zapowiedziami drastycznych cięć w budżecie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz rządowymi planami zmian w emeryturach służb mundurowych narasta niezadowolenie funkcjonariuszy tych służb. Tym samym zapowiedź przedmiotowych zmian powoduje, że wielu dobrze wyszkolonych i doświadczonych funkcjonariuszy zwalnia się ze służby, mimo iż wcześniej tego nie planowali. Skutkiem tego jest wzrastająca liczba wakatów, czemu można wprawdzie przeciwdziałać, ale nie wiadomo, czy i na ile będzie to wystarczająco skuteczne. Przedmiotowe braki kadrowe można uzupełnić niedoświadczonymi funkcjonariuszami. Jednak w połączeniu z cięciami środków finansowych na nowy sprzęt (np. podnośniki, drabiny czy też samochody ratowniczo-gaśnicze) wpłynie to bezpośrednio na spadek skuteczności działań tych służb.

   Dlatego mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Prezesa Rady Ministrów z następującymi pytaniami:

   1. Jakie kroki podejmie Pan w celu zmiany zaistniałej sytuacji?

   2. Ile jest obecnie wakatów w Państwowej Straży Pożarnej?

   3. Czy przewiduje Pan wprowadzenie swojego rodzaju systemu motywacyjnego dla funkcjonariuszy w celu pozostania w szeregach mundurowych?

   4. O ile zmniejszono budżet Państwowej Straży Pożarnej w porównaniu do środków przeznaczonych na ten cel w 2008 r.?

   5. Ile osób odeszło lub zgłosiło wnioski o odejście z PSP po 1 stycznia 2009 r.?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Jarosław Matwiejuk

   Białystok, dnia 4 marca 2009 r.