VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 10470
w sprawie budowy w Radomiu centrum przetwarzania danych Ministerstwa Finansów
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pani poseł Marzeny Doroty Wróbel z dnia 2 sierpnia 2011 r. w sprawie budowy ośrodka centrum przetwarzania danych Ministerstwa Finansów w Radomiu, przesłane przy piśmie Marszałka Sejmu RP z dnia 11 sierpnia 2011 r., znak: SPS-024-10470/11, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
Ad tiret nr l - plany Ministerstwa Finansów względem centrum przetwarzania danych Ministerstwa Finansów.
Centrum przetwarzania danych Ministerstwa Finansów (dalej: ˝CPD MF˝) jest państwową jednostką budżetową z siedzibą w Radomiu, którą minister finansów powołał w dniu l października 2010 r. zarządzeniem nr 42 w sprawie utworzenia państwowej jednostki budżetowej ˝Centrum przetwarzania danych Ministerstwa Finansów˝ (załącznik*)). Obiekt CPD MF w Radomiu wybudowany został w ramach projektu ˝Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych˝ (dalej: ˝projekt KiC˝), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego ˝Innowacyjna gospodarka˝ na lata 2007-2013.
CPD MF zgodnie ze swoim statutem ma obowiązek zapewnić w szczególności: środowisko teleinformatyczne w warstwie sprzętowej i systemowej dla centralizacji i konsolidacji systemów informatycznych, zarządzać pojemnością środowiska teleinformatycznego wymaganego do centralizacji i konsolidacji systemów resortowych, dostarczać i utrzymywać na uzgodnionym poziomie specjalistyczne usługi teleinformatyczne oraz zarządzać poziomem specjalistycznych usług teleinformatycznych. Na bazie skonsolidowanej infrastruktury teleinformatycznej możliwe będzie m.in. wdrożenie nowych rozwiązań informatycznych przygotowywanych przez Ministerstwo Finansów w ramach projektów e-Rejestracja, e-Deklaracje 2, e-Podatki oraz programu e-Cło.
Centrum przetwarzania danych MF będzie również mogło w miarę możliwości technicznych świadczyć podobne usługi administracji publicznej i innym podmiotom realizującym zadania publiczne, np. Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Obiekt CPD MF w Radomiu stanowi jeden z kluczowych produktów projektu KiC, który niezbędny jest do realizacji kolejnych etapów projektu, z których najważniejszym jest konsolidacja i centralizacja systemów informatycznych resortu finansów. Obejmie ona przeniesienie do CPD MF krytycznych systemów informatycznych resortu finansów (przystosowanych do pracy w strukturze scentralizowanej) oraz scentralizowanie i skonsolidowanie systemów celnych i podatkowych resortu finansów w CPD MF - zgodnie z wynikami prac studyjnych.
Wraz ze zmianami technicznymi będą prowadzone działania dostosowujące organizację służb informatycznych resortu finansów do nowego sposobu wykonywania zadań.
Ad tiret nr 2 i 3 - realizacja i termin zakończenia inwestycji CPD MF w Radomiu.
Obiekt centrum przetwarzania danych Ministerstwa Finansów zlokalizowany w Radomiu został odebrany od głównego wykonawcy w dniu 30 grudnia 2010 r. i oddany do użytkowania przez utworzoną w tym celu dedykowaną państwową jednostkę budżetową - CPD MF. Aktualnie trwają: proces budowy struktury organizacyjnej CPD MF oraz działania związane z przejmowaniem zadań i centralnych zasobów infrastrukturalnych resortu finansów.
Ad szczegółowych kwestii dotyczących zatrudnienia pracowników w ośrodku CPD MF w Radomiu.
W chwili obecnej zakończono główne procesy rekrutacyjne do CPD MF (aktualnie zatrudnienie w CPD MF wynosi 85,25 etatu). Proces rekrutacji pracowników świadczących pracę w ośrodku w Radomiu będzie kontynuowany w miarę pojawiających się potrzeb, w szczególności uwzględniając kolejne etapy realizacji projektu KiC. Strukturę organizacyjną oraz administracyjną nowej jednostki oparto na personelu przeniesionym z likwidowanego z końcem 2010 r. Zakładu Szkoleniowo-Usługowego w Radomiu przy Izbie Skarbowej w Warszawie. Od chwili utworzenia jednostki prowadzono rekrutację personelu niezbędnego do zapewnienia ciągłego i bezpiecznego funkcjonowania CPD MF w Radomiu. Ogłoszenia o pracę były każdorazowo publikowane na stronie internetowej CPD MF i Ministerstwa Finansów, a jednocześnie informacje o poszukiwaniu kandydatów do pracy były przekazywane do mediów lokalnych w Radomiu oraz do Politechniki Radomskiej jako potencjalnego źródła specjalistów, głównie z zakresu informatyki. Postępowania rekrutacyjne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem na lokalnym rynku pracy. Średnio na jedno stanowisko pracy aplikowało ok. 10 kandydatów.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Jacek Kapica
Warszawa, dnia 1 września 2011 r.