VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie planów prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych

Odpowiedź ministra skarbu państwa

na interpelację nr 15974

w sprawie planów prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pana Dariusza Lipińskiego z dnia 7 maja 2010 r. (znak: SPS-023-15974/10) dotyczącą planów prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, poniżej przedstawiam odpowiedzi na postawione przez pana posła pytania.

   Z jakich bezpośrednich przesłanek wynika konieczność prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych? Utrzymywanie państwowej własności GPW stopniowo ogranicza jej konkurencyjność, zarówno w zakresie możliwości skutecznego rozwoju polskiego rynku kapitałowego, jak i możliwości odgrywania istotniejszej roli w regionie. Kontrola Skarbu Państwa uniemożliwia skuteczne uczestnictwo w procesach konsolidacyjnych, przejęciach oraz procesach prywatyzacyjnych organizatorów obrotu instrumentami finansowymi w regionie środkowej i wschodniej Europy, bowiem trudno brać udział w prywatyzacji innych spółek będąc własnością Skarbu Państwa. Podmioty kontrolowane przez państwo postrzegane są na ogół jako mniej atrakcyjne do współpracy, przez co potencjalni partnerzy podchodzą do nich z dużą ostrożnością. Giełda ma zatem słabszą pozycję konkurencyjną w stosunku do zagranicznych giełd prywatnych w obszarze zdobywania nowych emitentów oraz członków obrotu dokonywanego na rynkach organizowanych przez giełdę.

   W przeciągu ostatnich kilkunastu lat (od 1993 r., gdy jako pierwsza zdemutualizowana została giełda w Sztokholmie), można zaobserwować szeroką falę prywatyzacji i demutualizacji giełd na świecie. W krajach rozwiniętych brak jest przykładów giełd państwowych. W Unii Europejskiej prawie wszystkie giełdy są spółkami prywatnymi, poza giełdami na Cyprze, Malcie i w Polsce. Fundamentalnym elementem strategii rozwoju instytucji infrastrukturalnych polskiego rynku kapitałowego jest spójny proces prywatyzacji tych instytucji.

   W jaki sposób będzie odbywać się prywatyzacja? Czy bardziej opłacalna jest całkowita sprzedaż, czy też pozostawienie pakietu mniejszościowego i czerpanie z tego tytułu zysku? Strategia prywatyzacji GPW opiera się na stopniowej zmianie struktury właścicielskiej giełdy z założeniem docelowego wyjścia Skarbu Państwa z akcjonariatu GPW. Obecnie Skarb Państwa posiada 98,82% akcji. W pierwszym etapie prywatyzacji giełdy, tj. sprzedaży w pierwszej ofercie publicznej, akcje zostaną zaoferowane szerokiej grupie inwestorów krajowych i zagranicznych, w tym otwartym funduszom emerytalnym, towarzystwom funduszy inwestycyjnych, członkom giełdy oraz inwestorom indywidualnym. Pierwszy etap prywatyzacji nastąpi w IV kwartale 2010 r., czyli po zakończeniu wszystkich znaczących transakcji MSP planowanych na bieżący rok. W drugim etapie, którego realizacje planuje się w perspektywie 3-5 lat, Ministerstwo Skarbu Państwa sprzeda wszystkie pozostałe akcje GPW. W opinii Ministerstwa Skarbu Państwa takie podejście poprawi perspektywy rozwojowe tej spółki, pozostawiając przy tym odpowiedzialność administracji państwowej jako gwarantowi stabilności GPW w nowej rzeczywistości korporacyjnej.

   Jakie kryteria zastosuje państwo w wyborze inwestorów i jak zabezpieczy się przed ich ewentualnymi niekorzystnymi dla polskiego rynku papierów wartościowych posunięciami? W związku z tym, że oferta zostanie skierowana do jak najszerszego grona inwestorów krajowych i zagranicznych, udział poszczególnych grup inwestorów w ramach oferty będzie uzależniony od ostatecznych wyników budowy księgi popytu.

   W celu przygotowania sposobu ochrony polskiego rynku kapitałowego, jak również samej GPW przed marginalizacją jej dotychczasowej pozycji Ministerstwo Skarbu Państwa finalizuje prace nad przygotowaniem nowego brzmienia statutu GPW zawierającego zapisy zapewniające ochronę polskiego rynku kapitałowego oraz interesu Skarbu Państwa jako akcjonariusza GPW.

   Jakie będą długofalowe konsekwencje prywatyzacji giełdy? Prywatyzacja jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju giełdy oraz będzie miała wpływ na dalszy rozwój rynku kapitałowego w Polsce. Od efektów prywatyzacji GPW oraz działań i strategii spółki w kolejnych latach zależeć będzie wiele istotnych parametrów finansowych i makroekonomicznych rynku, takich jak np. dostępność giełdy dla przedsiębiorców i inwestorów, skuteczność pozyskiwania finansowania przez firmy i tym samym finansowania polskiej gospodarki. Ze względu na kluczową rolę GPW dla rozwoju polskich rynków kapitałowych wszelkie decyzje dotyczące jej prywatyzacji dokonywane są przy uwzględnieniu ich wpływu na gospodarkę.

   Minister

   Aleksander Grad

   Warszawa, dnia 10 czerwca 2010 r.