VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 3704
w sprawie wykorzystania pieniędzy na budowę dróg
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 18 czerwca 2008 r., znak: SPS-023-3704/08, przy którym przekazano interpelację pana posła Grzegorza Tobiszewskiego dotyczącą wykorzystania pieniędzy na budowę dróg, uprzejmie przedstawiam stanowisko w przedmiotowej sprawie.
Uprzejmie wyjaśniam, iż wykorzystanie 15% budżetu przeznaczonego na budowę dróg w 2008 r. nie może stanowić przesłanki do oceny stopnia i zakresu realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) inwestycji. Co roku I półrocze charakteryzuje się niskim wykorzystaniem budżetu, ponieważ rozstrzygnięcia przetargów, start robót budowlanych na nowych inwestycjach rozpoczyna się dopiero w marcu danego roku. Znaczący wzrost wartości wykorzystania budżetu na infrastrukturę drogową będziemy mogli zauważyć już na koniec III kwartału 2008 r.
Odnosząc się do stawianego przez pana posła zarzutu, jakoby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ogłosiła od początku 2008 r. ani jednego przetargu na roboty budowlane, uprzejmie wyjaśniam, iż teza ta nie znajduje uzasadnienia, gdyż z 52 prowadzonych obecnie postępowań przetargowych na roboty budowlane 31 GDDKiA ogłosiła w tym roku. Natomiast od początku bieżącego roku GDDKiA podpisała 4 umowy na budowę ważnych, kluczowych inwestycji drogowych. Podpisane kontrakty dotyczyły budowy drogi ekspresowej S8 Konotopa-Prymasa Tysiąclecia, budowy drogi ekspresowej S3 Szczecin - Gorzów Wielkopolski na odcinku węzeł Klucz-węzeł Pyrzyce, budowy obwodnicy Białej Podlaskiej oraz budowy węzła autostradowego Sośnica na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4.
Najpilniejsze kluczowe zadania na drogach krajowych, które zostały przewidziane do realizacji w pierwszej kolejności, zostały ujęte na liście projektów stanowiących załącznik do Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝ na lata 2007-2013 współfinansowanego przez Komisję Europejską. Jednakże z uwagi na duże potrzeby w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury transportowej, które wielokrotnie przewyższają wielkość dostępnych środków, nie wszystkie inwestycje drogowe mogą zostać ujęte w całości jako zadania podstawowe. Decyzje w tym zakresie podejmuje Rada Ministrów.
Ponadto uprzejmie informuję, iż został opracowany program rozwoju połączeń drogowych między miastami Euro 2012 oraz połączeń transgranicznych. W omawianym programie zaproponowano jednocześnie przyspieszenie terminów realizacji zadań, które uznano za kluczowe pod kątem budowy sieci dróg w związku z organizacją Euro 2012. Do zadań tych należą odcinki dróg łączące miasta, w których mają odbyć się mecze ME 2012, oraz odcinki przygraniczne. Łączna wartość przyspieszanych zadań Euro 2012 wynosi 26 785 347 tys. zł.
Mając na uwadze dobro całego kraju, rozwój gospodarczy i zbliżające się Euro 2012, w ciągu ostatniego miesiąca przyspieszono działania związane z przygotowaniem 23 inwestycji drogowych:
1. Autostrada A1, odcinek w. Kowal-w. Sójki - złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
2. Autostrada A1, odcinek Maciejów - Sośnica (6 km) - rozpoczęcie przetargu na wybór wykonawcy.
3. Autostrada A4, odcinek Szarów-Tarnów (57 km) - uzyskano decyzję środowiskową i złożono wniosek o decyzję lokalizacyjną.
4. Droga ekspresowa S1, odcinek Pyrzowice-Podwarpie (dobudowa drugiej jezdni - 10km) - złożono wniosek o decyzję środowiskową.
5. Droga ekspresowa S1, odcinek Komorowice-Rosta (2,8 km) - złożenie wniosku o decyzję lokalizacyjną.
6. Droga ekspresowa S2, odcinek Marynarska-Lotnisko (4,8 km) - uzyskano decyzję środowiskową, w opracowaniu projekt budowlany.
7. Droga ekspresowa S5, odcinek Gniezno-Poznań (41 km) - uzyskano decyzję lokalizacyjną, w opracowaniu projekt budowlany.
8. Droga ekspresowa S7, odcinek Elbląg-Pasłęk (14,5 km) - uzyskano pozwolenie na budowę, rozpoczęto przetarg na wykonawcę.
9. Droga ekspresowa S7, odcinek Magdalenka-Grójec (21 km) - złożono wniosek o decyzję środowiskową.
10. Droga ekspresowa S7, odcinek Radom-Skarżysko Kamienna (29 km) - uzyskano decyzję środowiskową.
11. Droga ekspresowa S7, w. Igołomska-w. Christo Botewa - złożono wniosek o decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi.
12. Droga ekspresowa S7, odcinek Kielce-Chęciny (23 km) - uzyskano uzgodnienie ministra środowiska.
13. Droga ekspresowa S8, odcinek Piotrków Tryb.-Rawa Maz. (odc. Wolbórz-Tomaszów - złożono wniosek o decyzję lokalizacyjną.
14. Droga ekspresowa S8, odcinek Powązkowska-Marki (12 km) - uzyskano decyzję lokalizacyjną.
15. Droga ekspresowa S12/74, Przełom/Mniów-Kielce - złożono wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
16. Droga ekspresowa S19, odcinek Kock-Wola Skromowska (8 km) - złożono wniosek o decyzję lokalizacyjną dla obwodnicy Kocka.
17. Droga ekspresowa S69, odcinki Rosta-węzeł Krakowska oraz w. Krakowska-w. Mikuszowie - utrzymano w mocy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzję o ustalenie lokalizacji drogi.
18. Droga krajowa 73, Kielce-Wola Morawicka złożono wniosek o decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi.
19. DK78, północna obwodnica Jędrzejowa (7,5 km) - uzyskano decyzję środowiskową.
20. DK50, obwodnica Żyrardowa (15 km) - uzyskano decyzję środowiskową.
21. DK74, obwodnica Kraśnika (5,5 km) - utrzymano w mocy decyzję lokalizacyjną.
22. Droga ekspresowa S17, obwodnica Tomaszowa Lub. (9,5 km) - uzyskano decyzję środowiskową.
23. Obwodnica Krośniewic w ciągu dróg krajowych 1 i 2 - złożono wniosek o pozwolenie na budowę.
W wyżej wymienionych zadaniach odblokowano możliwość realizacji następnych etapów prac przygotowawczych, a przekazane GDDKiA środki finansowe zostaną wykorzystane racjonalnie, zgodnie z przyjętymi programami.
Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, iż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podejmuje działania zmierzające do wybudowania sieci dróg o najwyższym standardzie w możliwie najkrótszych terminach. Jednakże przy ocenie tych działań należy mieć na uwadze, że proces przygotowania inwestycji jest pracochłonny, długotrwały i pochłaniający duże nakłady finansowe.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Zbigniew Rapciak
Warszawa, dnia 11 lipca 2008 r.