VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 6634
w sprawie wątpliwości wynikających z § 209 ust. 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. dotyczącego warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana Jarosława Stawiarskiego, posła na Sejm RP, przesłane przy piśmie Marszałka Sejmu z dnia 17 marca 2010 r., znak: SPS-024-6634/10, w sprawie wątpliwości wynikających z § 209 ust. 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), uprzejmie informuję, iż kwalifikacja do kategorii zagrożenia ludzi uzależniona jest od przeznaczenia budynku i sposobu jego użytkowania.
Przez użyte w ww. rozporządzeniu określenie osoby o ograniczonej zdolności poruszania się należy rozumieć, w myśl ustaleń § 209 ust. 2, małe dziecko przebywające w żłobku czy przedszkolu, jak i osobę starszą - pacjenta szpitala czy pensjonariusza domu dla osób starszych. Ograniczona zdolność poruszania się nie jest równoznaczna z dysfunkcją ruchową.
Właściwa kwalifikacja do kategorii zagrożenia ludzi budynku przeznaczonego na specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy powinna być dokonana w oparciu o staranną i kompleksową analizę wszystkich przepisów z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, w tym dotyczących odporności ogniowej elementów budynku i konstrukcji w celu zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa przy ewakuacji, biorąc pod uwagę także możliwość zachowania się osób z upośledzeniem umysłowym, pomimo braku dysfunkcji narządów ruchowych.
Jednocześnie uprzejmie informuję pana posła, iż do obowiązków projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej, zapewniający m.in. uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy, z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego, a także uzyskanie w zakresie wynikającym z przepisów wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych. Ocena zgodności przyjętych rozwiązań architektoniczno-budowlanych z przepisami i zajęcie wiążącego stanowiska w przedmiotowym zakresie - dokonana na podstawie konkretnego stanu faktycznego i przepisów prawa - należy do obowiązków właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Olgierd Dziekoński
Warszawa, dnia 31 marca 2010 r.