VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 7919
w sprawie nowych technologii w zakresie tworzenia paliwa
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Włodzimierza Karpińskiego z dnia 9 lutego br. przekazaną do MNiSW przez ministra gospodarki w dniu 9 marca br. uprzejmie przekazuję kompleksową informację nt. możliwości wsparcia realizacji projektu badawczego w zakresie nowej technologii wytwarzania paliwa.
W ww. przypadku istnieje możliwość wsparcia realizacji projektu badawczego w ramach środków, którymi dysponuje minister nauki i szkolnictwa wyższego zarówno w ramach strumienia budżetowego, jak i przy udziale środków pochodzących z funduszy strukturalnych przeznaczonych na realizację priorytetu I Programu Operacyjnego ˝Innowacyjna Gospodarka˝. Zgodnie z ogólną zasadą ww. środki przyznawane są w trybie konkursowym.
I. W ramach strumienia budżetowego MNiSW istnieje możliwość wsparcia projektu badawczego w zakresie wytwarzania paliwa w ramach następujących instrumentów:
1. Projekty celowe. W ramach ww. instrumentu wsparcie może zostać przyznane na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych.
Beneficjenci wsparcia: przedsiębiorcy.
Planowany termin ogłoszenia konkursu: styczeń-kwiecień 2009 r.
Instytucja organizująca konkurs: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Departament Wdrożeń i Innowacji.
Wszelkie warunki udziału w konkursie określone zostały w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów celowych (Dz. U. Nr 221, poz. 1640) oraz rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 7 listopada 2008 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania pomocy publicznej na realizację projektów celowych (Dz. U. Nr 221, poz. 1241).
2. Projekty rozwojowe. W ramach ww. instrumentu wsparcie może zostać przyznane na realizację badań stosowanych i prac rozwojowych dających podstawy do praktycznego zastosowania.
Beneficjenci wsparcia: jednostki naukowe, konsorcja naukowo-przemysłowe.
Planowany termin ogłoszenia konkursu: dokładna informacja zostanie zamieszczona na stronie internetowej MNiSW.
Instytucja organizująca konkurs: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Departament Wdrożeń i Innowacji.
Wszelkie warunki skorzystania z ww. instrumentu określone zostały w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów rozwojowych (Dz.U. Nr 38, poz. 216).
3. Przedsięwzięcie IniTech. W ramach ww. instrumentu wsparcie może zostać przyznane na realizację następujących zadań:
- faza badawcza - badania naukowe lub prace rozwojowe nakierowane na zastosowanie w działalności gospodarczej,
- faza przygotowań do wdrożenia - czynności, których celem jest przygotowanie wyników prac B+R do zastosowania w działalności gospodarczej (badania rynku dla przyszłego produktu, sporządzenie niezbędnej do wdrożenia dokumentacji technicznej, opracowanie procedur związanych z wykorzystywaniem rynkowym przyszłego produktu będącego wynikiem prac B+R, postępowanie dotyczące przyznania praw własności przemysłowej, postępowanie normalizacyjne, certyfikacja,
- zakup usług doradczych w zakresie innowacji (przygotowanie analizy biznesowej fazy badawczej lub fazy przygotowań do wdrożenia będących przedmiotem wniosku zawierającej wstępny plan inwestycyjny, w tym opis możliwości zastosowania wyników fazy badawczej w działalności gospodarczej, szacunkową relację między spodziewanymi przychodami z komercjalizacji wyników fazy badawczej a nakładami koniecznymi do doprowadzenia do tej komercjalizacji, wskazanie przedsiębiorcy, który wyrazi gotowość zastosowania w działalności gospodarczej wyników fazy badawczej w przypadku, gdy wnioskodawca nie znalazł takiego przedsiębiorcy).
Beneficjentami wsparcia są:
- faza badawcza i faza przygotowań do wdrożenia: przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz konsorcja naukowo-przemysłowe,
- zakup usług doradczych w zakresie innowacji: jednostki naukowe, MŚP.
Planowany termin ogłoszenia konkursu: kwiecień-czerwiec 2009 r.
Instytucja organizująca konkurs: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
II. W ramach środków pochodzących z funduszy strukturalnych w ramach programów operacyjnych, dla których MNiSW pełni rolę instytucji pośredniczącej, istnieje możliwość wsparcia projektu badawczego w zakresie wytwarzania paliwa w ramach I osi priorytetowej Programu Operacyjnego ˝Innowacyjna gospodarka˝ (PO IG):
1. Działanie 1.1, poddziałanie 1.1.2: Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych. W ramach poddziałania wsparcie uzyskać może projekt badawczy mieszczący się w tematyce priorytetowych obszarów badawczych ˝Krajowego programu badań naukowych i prac rozwojowych˝ (wymienionych w części II tego dokumentu), który jednocześnie wpisuje się w jeden z obszarów tematycznych PO IG (Info, Techno, Bio).
Beneficjentami wsparcia są: jednostki naukowe, w tym wchodzące w skład konsorcjów naukowych i konsorcjów naukowo-przemysłowych (z wyłączeniem centrów badawczo-rozwojowych), uczelnie oraz spółki powołane z udziałem ww. podmiotów niedziałające dla zysku.
Termin konkursu: 23 lutego 2009 - 23 kwietnia 2009 r.
Alokacja na konkurs: 157 mln euro.
Instytucja organizująca konkurs: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Departament Wdrożeń i Innowacji.
2. Działanie 1.3, poddziałanie 1.3.1 PO IG: Projekty rozwojowe. W ramach działań wsparcie uzyskać mogą projekty badawcze o charakterze aplikacyjnym, ukierunkowane na bezpośrednie zastosowanie w praktyce na potrzeby branży lub gałęzi gospodarki lub o szczególnym wymiarze społecznym.
Beneficjentami wsparcia są: jednostki naukowe, w tym wchodzące w skład konsorcjów naukowych i konsorcjów naukowo-przemysłowych (z wyłączeniem centrów badawczo-rozwojowych), uczelnie oraz spółki powołane z udziałem ww. podmiotów niedziałające dla zysku.
Termin konkursu: 16 lutego 2009 r. - 31 marca 2009 r.
Alokacja na konkurs: 69 142 857 euro.
Instytucja organizująca konkurs: Ośrodek Przetwarzania Informacji w Warszawie.
3. Działania 1.4-4.1 PO IG: Wsparcie projektów celowych oraz wsparcie wdrożeń wyników prac B+R. W ramach działań wsparcie przeznaczone jest na realizację projektów celowych, złożonych z części badawczej obejmującej badania przemysłowe i/lub prace rozwojowe oraz części wdrożeniowej obejmującej przygotowanie do wdrożenia oraz wdrożenie wyników projektu celowego.
Beneficjenci wsparcia: przedsiębiorcy.
Termin konkursu: 9 marca 2009 r. - 30 kwietnia 2009 r.
Kolejne nabory wniosków w 2009 r.:
- planowana II runda - czerwiec/lipiec 2009 r.
- planowana III runda - wrzesień/październik 2009 r.
Alokacja na konkursy w 2099 r.: 200 mln euro.
Instytucja organizująca konkurs: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Uprzejmie informuję, że wszystkie dokumenty i szczegółowe informacje niezbędne do aplikowania o środki, którymi dysponuje MNiSW w zakresie wsparcia realizacji projektów badawczych, dostępne są na stronie internetowej ministerstwa (www.mmisw.gov.pl) oraz na stronach Ośrodka Przetwarzania Informacji (www.opi.org.pl), Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (www.ncbir.gov.pl) w zakresie powierzonych tym instytucjom działań.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Jerzy Duszyński
Warszawa, dnia 26 marca 2009 r.