VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie podjęcia negocjacji zmierzających do obniżenia cen gazu płaconych przez Polskę koncernowi Gazprom

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 21239

w sprawie podjęcia negocjacji zmierzających do obniżenia cen gazu płaconych przez Polskę koncernowi Gazprom

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 14 marca 2011 r. (znak: SPS-023-21239/11), przy którym przesłana została interpelacja pana posła Piotra Polaka, przedstawiam poniższe informacje w sprawie poruszonej przez Pana Posła.

   Na wstępie pragnę poinformować, że do 2006 r. cena importowanego z Federacji Rosyjskiej gazu do Polski była atrakcyjna - jedna z najniższych cen, po jakich był nabywany rosyjski gaz przez państwa Unii Europejskiej. Jednak w trakcie negocjacji zakończonych w listopadzie 2006 r. na dodatkowe dostawy gazu z kierunku wschodniego ówczesny Zarząd PGNiG SA zgodził się na zmianę wielkości składników formuły, co przełożyło się na prawie 1-procentową podwyżkę cen gazu w kontrakcie jamalskim. A zgodę na taki wzrost cen wyraził ówczesny minister skarbu państwa pan Wojciech Jasiński. W rezultacie ceny gazu kupowanego od Gazprom Export wzrosły już w 2007 r., kiedy władzę sprawował rząd PiS. Dlatego stanowczo zaprzeczam, jakoby w czasie ostatnich negocjacji ze stroną rosyjską, zakończonych podpisaniem w dniu 29 października 2010 r. w Warszawie protokołów do porozumienia międzyrządowego i podpisaniem aneksu do tzw. kontraktu jamalskiego pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA i OAO Gazprom, doszło do zmiany sposobu obliczenia cen importowanego gazu i przez to zwiększenie ceny o 11%. Jest to nieprawda.

   W czasie ostatnich negocjacji gazowych ze stroną rosyjską cena zakupu gazu ziemnego nie była przedmiotem negocjacji międzyrządowych. Głównym celem było uzyskanie dodatkowych ilości gazu brakujących w bilansie Polski po wygaśnięciu kontraktu ze spółką RosUkrEnergo, który był podpisany w 2006 r. i wygasł 31 grudnia 2009 r. Jak ważne było uzyskanie dodatkowych dostaw dla Polski, pokazuje zużycie gazu w 2010 r., które wzrosło do 14,4 mld m3 z poziomu 13,3 mld m3 w 2009 r.

   Jednocześnie chciałabym poinformować, że na poziomie korporacyjnym, czyli pomiędzy PGNiG SA a Gazprom Export, ustalono rabat na ilości gazu, które nie są objęte klauzulą take or pay. Między innymi dzięki tym ustaleniom od 1 stycznia 2011 r. średnia cena paliw gazowych została obniżona o 3,2%. Gdyby nie było tych ustaleń stron związanych z rabatem, prawdopodobnie niezbędna byłaby podwyżka cen gazu ziemnego z początkiem br. w Polsce.

   Jednocześnie informuję, że kwestia ceny gazu ziemnego odbieranego w ramach kontraktu jamalskiego jest przedmiotem kolejnych negocjacji na poziomie korporacyjnym pomiędzy PGNiG SA i Gazprom Eksport. Negocjacje te rozpoczęły się z końcem 2010 r. PGNiG jest bardzo zdeterminowane i będzie starało się - wzorem innych europejskich koncernów energetycznych - wynegocjować korzystniejsze warunki dostaw gazu importowanego w ramach kontraktu jamalskiego.

   Cena gazu z importu kalkulowana jest w oparciu o formułę zawierającą średnie ceny lekkiego i ciężkiego oleju opałowego, notowane na rynkach międzynarodowych (ceny tych produktów ropopochodnych są ściśle uzależnione od notowań ropy naftowej) i ustalana jest w dolarach lub w euro. Tak więc głównymi czynnikami wpływającymi na koszty importu gazu ziemnego jest poziom kursów walut oraz poziom cen produktów ropopochodnych notowany na rynkach międzynarodowych. Ostatnie wydarzenia w krajach Afryki Północnej mają istotny wpływ na notowania ropy naftowej na światowych giełdach, np. w dniu 22 marca 2011 r. notowania ropy naftowej gatunku Brent osiągnęły cenę ok. 115 dolarów za baryłkę surowca. Te wysokie ceny notowań ropy naftowej będą mieć istotny wpływ na koszty zakupu gazu ziemnego z importu w drugiej połowie br. (formuła cenowa na zakup gazu ziemnego z importu w ramach kontraktu długoterminowego oparta jest o historyczne średnie notowania produktów ropopochodnych z okresu 9 miesięcy poprzedzających kwartał, na który ceny gazu są kalkulowane).

   Odnosząc się do pytania Pana Posła dotyczącego podejmowanych przez rząd działań mających na celu powstrzymanie wzrostu cen gazu pragnę poinformować, że realizacja zadań przewidzianych w dokumencie rządowym - ˝Polityce energetycznej Polski do 2030 r.˝ w odniesieniu do sektora gazu ziemnego, a w szczególności budowa terminalu LNG w Świnoujściu, który jest obecnie projektem priorytetowym w obszarze dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego, będzie mieć istotny wpływ na ceny gazu ziemnego w Polsce. Jak pokazały doświadczenia z ostatnich lat, kraje, które miały zdywersyfikowane dostawy gazu i mogły odbierać paliwo także w formie LNG, ponosiły niższe koszty zakupu paliwa niż w przypadku zakupu w ramach kontraktów długoterminowych.

   Przedkładając powyższe informacje, wyrażam przekonanie, że będą one stanowiły wyczerpującą odpowiedź na zgłoszone przez pana posła pytanie.

   Podsekretarz stanu

   Joanna Strzelec-Łobodzińska

   Warszawa, dnia 23 marca 2011 r.