VI kadencja

Interpelacja w sprawie ograniczeń wiekowych dla kierowników aptek

Interpelacja nr 12755

do ministra zdrowia

w sprawie ograniczeń wiekowych dla kierowników aptek

   Zwracam się do Pani Minister w ww. sprawie z uwagi na podnoszone w środowisku farmaceutycznym argumenty, iż art. 88 ust. 2 i 3 ustawy Prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. dyskryminują farmaceutów kończących 65. rok życia. Wedle tej ustawy farmaceuta po ukończeniu 65. roku życia traci możliwość pełnienia funkcji kierownika apteki. Nadzór farmaceutyczny może przedłużyć ten wiek do 70 lat, jeśli jednak farmaceuta miał choćby krótką przerwę w pracy, to możliwość przedłużenia przestaje obowiązywać.

   W Siedlcach po odejściu kierownika apteki właściciele musieli zamknąć aptekę, gdyż nadzór farmaceutyczny nie wyraził zgody na objęcie kierownictwa przez osobę po 65. roku życia, jednak z 40-letnim stażem pracy, w tym ponad 30-letnim na stanowisku kierownika, z drugim stopniem specjalizacji aptecznej, po aktualnych szkoleniach i z pozytywną opinią lekarza medycyny oraz izby aptekarskiej. Odmowa wydania zgody motywowana była półtoraroczną przerwą w pracy po przejściu na emeryturę. Wiele aptek jest i będzie w najbliższych latach w podobnej sytuacji, i to w interesie państwa powinno być wydłużenie okresu aktywności zawodowej.

   Farmaceuci podnoszą, że o przydatności do pełnienia funkcji kierownika apteki winni decydować: opinia lekarza medycyny pracy oraz opinia samorządu, a nie suchy przepis.

   Zwracam się do Pani z pytaniem: Czy wiek może być ograniczeniem do pełnienia funkcji kierownika apteki?

   Poseł Jacek Kozaczyński

   Siedlce, dnia 16 października 2009 r.