VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 1054
w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora Izby Celnej w Gdyni
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pani poseł Jolanty Szczypińskiej oraz pana posła Zbigniewa Kozaka z dnia 27 lutego 2008 r. w sprawie odwołania pana T. W. ze stanowiska dyrektora Izby Celnej w Gdyni, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
Kwestie związane z organizacją oraz funkcjonowaniem Służby Celnej, w tym również z powoływaniem osób na stanowiska kierownicze w tej służbie, zostały określone przepisami ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 156, poz. 1641, z późn. zm.). W rozdziale 4 ww. ustawy został uregulowany tryb obsadzania wyższych stanowisk kierowniczych w Służbie Celnej. Do wyższych stanowisk kierowniczych w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej zalicza się, zgodnie z art. 17 ust. 1 ww. ustawy, stanowiska: szefa Służby Celnej, zastępcy szefa Służby Celnej, dyrektora izby celnej, zastępców dyrektora izby celnej, naczelnika urzędu celnego oraz zastępców naczelnika urzędu celnego. Zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy szef Służby Celnej jest powoływany przez ministra finansów na pięcioletnią kadencję. Natomiast w myśl art. 17 ust. 2 ustawy o Służbie Celnej dobór kandydatów na stanowiska zastępcy szefa Służby Celnej oraz dyrektora izby celnej jest dokonywany w drodze konkursu. Do czasu wyłonienia kandydata w drodze konkursu minister finansów wyznacza osobę pełniącą obowiązki dyrektora izby celnej. Powoływanie i odwoływanie dyrektora izby celnej i jego zastępcy należy, zgodnie z ust. 10 ww. artykułu, do kompetencji ministra finansów. Ustawodawca nie wprowadził kadencyjności na stanowisku dyrektora izby celnej, co oznacza, że odwołanie dyrektora izby celnej może nastąpić w każdym czasie i nie wymaga zaistnienia szczególnych okoliczności uzasadniających odwołanie.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące absencji z powodu choroby oraz związanej z urlopami na żądanie funkcjonariuszy oraz pracowników Izby Celnej w Gdyni, uprzejmie informuję, że zgodnie z danymi przekazanymi przez dyrektora Izby Celnej w Gdyni w tygodniu poprzedzającym akcję protestacyjną, to jest w okresie od 16 do 23 stycznia 2008 r., nieobecnych funkcjonariuszy celnych oraz pracowników Izby Celnej w Gdyni z powyższych przyczyn było 83, co stanowiło 7,36% ogólnego stanu zatrudnienia w izbie. W okresie natomiast trwania akcji protestacyjnej, to jest od 24 do 31 stycznia 2008 r., nieobecnych w Izbie Celnej w Gdyni z wymienionych powyżej przyczyn było 549 osób, co stanowiło 48,71% ogólnego stanu zatrudnienia w izbie.
Dziękuję za zainteresowanie problemami Służby Celnej. Wyrażam nadzieję, że złożone wyjaśnienia zostaną uznane za wystarczające.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Andrzej Parafianowicz
Warszawa, dnia 3 kwietnia 2008 r.