VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie poszerzenia listy czasopism naukowych punktowanych

Odpowiedź ministra nauki i szkolnictwa wyższego

na interpelację nr 5057

w sprawie poszerzenia listy czasopism naukowych punktowanych

   W nawiązaniu do interpelacji pana Jarosława Matwiejuka zn. SPS-023-5057/08 z dnia 17 września 2008 r. dotyczącej poszerzenia listy czasopism naukowych punktowanych pragnę poinformować, że na potrzeby przyszłej oceny parametrycznej jednostki naukowej stosownie do zapisów § 4 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 17 października 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność statutową (Dz. U. Nr 205, poz. 1488) minister podjął działania mające na celu sporządzenie wykazu czasopism obowiązującego przy przyszłej ocenie parametrycznej, jak również sposobu przypisania im liczby punktów za umieszczone w nich publikacje naukowe. Do oceny merytorycznej minister powołał zespoły specjalistyczne z obszaru dyscyplin obejmujących nauki humanistyczne i społeczne oraz nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne i techniczne, w skład których weszli wybitni przedstawiciele środowiska naukowego.

   Uprzejmie informuję, że obowiązują następujące zasady sporządzania wykazu czasopism dla potrzeb przyszłej oceny parametrycznej:

   - Czasopisma objęte listą Filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej przyporządkowano dziedzinom nauki zgodnie z Journal Citation Reports: Social science edition i Science edition.

   - Dla danej dziedziny czasopisma zostały uporządkowane według malejącego impact factor (IF) i podzielone na cztery grupy, którym przypisano odpowiednio: 30, 24, 20, 15 lub 10 punktów odpowiednio do wielkości IF z 2005 r. Czasopismom, dla których impact factor 2005 mieścił się w najwyższej, kwartyli przypisano 24 pkt (najwyższa punktacja), a dla kolejnych kwartyli odpowiednio: 20 pkt, 15 pkt i 10 pkt. Liczba punktów zależała od miejsca czasopisma w jednym z czterech przedziałów wielkości impact factor w danej dziedzinie. W przypadku gdy ten sam tytuł występował na Social science edition i Science edition w różnych przedziałach, np. na jednym miałby 24 pkt, a na drugim 20 pkt, przyjmowano dla czasopisma wyższą punktację. Zgodnie z przyjętą zasadą nie tylko bezwzględna wartość IF decydowała o liczbie przyznanych punktów w wykazie ministra, ale miejsce czasopisma w danej grupie.

   Liczbę 30 punktów przyznano czasopismom, jeżeli ich IF (IF30) spełnia warunek:

   IF30>10 IFm

   gdzie IFm jest współczynnikiem wpływu dla mediany, tj. czasopisma znajdującego się w połowie najwyżej punktowanego zbioru dla danej dziedziny (dla parzystej liczby czasopism - pierwszego czasopisma poniżej mediany w danej dziedzinie). Oznacza to, że czasopismo uzyskuje 30 punktów, o ile jest ono minimum 10 razy ˝lepsze˝ od mediany dla zbioru najlepszych czasopism ze swojej dziedziny.

   - Wykaz czasopism spoza bazy Journal Citation Reports i niewłączonych do Current Contents (część B wykazu ministra) został sporządzony na podstawie opinii zespołów specjalistycznych powołanych przez ministra do oceny czasopism naukowych z obszaru dyscyplin obejmujących nauki humanistyczne i społeczne oraz nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne i techniczne. Zespoły oceniały czasopisma wyłącznie na wniosek ich wydawców lub redaktorów naczelnych, bez automatycznego przeniesienia tytułów z wykazu obowiązującego dotychczas. Wartość punktowa tych czasopism mieści się w granicach od 1 do 6 pkt. Ponadto dla czasopism zagranicznych z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczo-medycznych i nauk technicznych ankietę aplikacyjną (anglojęzyczna wersja) może złożyć do ministerstwa polski autor zainteresowany oceną czasopisma, w porozumieniu z redaktorem naczelnym wraz z obliczonym RIF-em i udokumentowanym wyciągiem cytowań z bazy Science Citation Index Expanded. Dla czasopisma zagranicznego spoza listy Journal Citation Reports (redakcja poza Polską) ankietę aplikacyjną z zakresu nauk humanistycznych i społecznych wraz z pozostałymi dokumentami niezbędnymi do oceny czasopisma, może złożyć do ministerstwa autor publikujący w tym czasopiśmie, za upoważnieniem redaktora naczelnego. Po pozytywnej ocenie zespołu specjalistycznego powołanego przez ministra, czasopismo otrzymuje 10 punktów.

   Niezależnie od powyższych informacji i wyjaśnień przedstawiam odpowiedzi na postawione przez Pana Posła zapytania.

   Odpowiedź na pytanie postawione w punkcie 1.

   Warunkiem umieszczenia w opublikowanym przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego wykazie wybranych czasopism naukowych nowych tytułów i określenia dla nich liczby punktów za umieszczone w nich publikacje naukowe jest złożenie ankiety aplikacyjnej wraz z załącznikami przez ich wydawców lub redaktorów naczelnych. Dokumenty należy składać do Departamentu Bazy Badawczej ministerstwa w terminach: do 31 stycznia lub 31 lipca każdego roku.

   Odpowiedź na pytanie postawione w punkcie 2.

   Nie istnieją żadne formalne przeszkody w poszerzeniu wykazu czasopism naukowych o zagraniczne czasopisma prawnicze jednak pod warunkiem złożenia ankiety aplikacyjnej. Ponadto dla czasopism zagranicznych z zakresu nauk humanistycznych i społecznych (anglojęzyczna wersja) może złożyć do ministerstwa polski autor zainteresowany oceną czasopisma, w porozumieniu z redaktorem naczelnym (spisy treści wydań z dwóch lat 2005-2006, egzemplarze wydane w 2007 r. oraz oświadczenie redaktora naczelnego czasopisma) - w takim przypadku potrzebny jest podpis redaktora naczelnego czasopisma zagranicznego lub jego oświadczenie przesłane faksem, że zapoznał się z ankietą i potwierdza zawarte w niej informacje. Ponadto wydawnictwa czasopism zagranicznych nie muszą składać okazowych egzemplarzy czasopism, jeżeli dane czasopismo ma dostępną stronę internetową. W innym wypadku autor wnioskujący o ocenę powinien przesłać kserokopię stron tytułowych czasopisma, które zawierać będą ISDN oraz informację o nakładzie, częstości wydawania, danych bibliograficznych itp.

   Odpowiedź na pytanie postawione w punkcie 3.

   Oceny dokonują zespoły specjalistyczne powołane przez ministra zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390, z późn. zm.). Nie wykluczam możliwości rozszerzenia składu zespołu powołanego do oceny czasopism z obszaru nauk humanistycznych i społecznych o wybitnych przedstawicieli środowiska prawniczego.

   Odpowiedź na pytanie postawione w punkcie 4.

   Wykaz czasopism w części A (˝lista filadelfijska˝) jest aktualizowany raz w roku, natomiast lista czasopism w części B jest uzupełniana nie częściej niż co 6 miesięcy, po dokonaniu kolejnej oceny nadesłanych wniosków o umieszczenie czasopisma w tym wykazie.

   Minister

   Barbara Kudrycka

   Warszawa, dnia 25 września 2008 r.