VI kadencja
Odpowiedź ministra obrony narodowej
na zapytanie nr 4977
w sprawie organizacji XVIII Pieszej Pielgrzymki Żołnierskiej
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła Sławomira Kopycińskiego w sprawie organizacji XVIII pieszej pielgrzymki żołnierskiej (SPS-024-4977/09), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Zgodnie z art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdy ma prawo do wolności sumienia i religii. Obejmuje ona wolność publicznego uzewnętrzniania swojej religii, a także prawo do korzystania z pomocy religijnej.
Na wniosek biskupa polowego Wojska Polskiego w dniu 20 lipca 2009 r. wydałem decyzję nr 248/MON w sprawie udziału delegacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w XVIII Pieszej Pielgrzymce do Narodowego Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze w Częstochowie. W oparciu o tę decyzję i w celu jej realizacji wydany został odpowiedni rozkaz szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także wytyczne szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Udział Żandarmerii Wojskowej w organizacji pielgrzymki wynikał z zakresu obowiązków tej formacji, do których należy m.in. prowadzenie działań prewencyjnych w miejscach, w których przebywają żołnierze. Z kolei udział w pożegnaniu pielgrzymów asysty honorowej, wystawionej przez Dowództwo Garnizonu Warszawa, należy do standardowych zadań oddziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, realizowanych również w odniesieniu do uroczystości religijnych innych wyznań.
Udział w takich przedsięwzięciach religijnych jak piesza pielgrzymka, posiadających długą tradycję organizowania, jest jednym z elementów kształcenia obywatelskiego i patriotycznego realizowanego w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ulega też wątpliwości, że pielgrzymowanie, realizowane na zasadach dobrowolności, ma pozytywny wpływ na morale i motywację żołnierzy. Przez udział żołnierzy w pielgrzymkach Wojsko Polskie zyskuje także możliwość promocji wśród młodych ludzi stojących przed perspektywą wyboru zawodu. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ pielgrzymki na kondycję fizyczną uczestników odbywających długie przemarsze, a także możliwość kontaktu z żołnierzami sił zbrojnych innych państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, jak: Litwa, Niemcy, Słowacja czy Stany Zjednoczone Ameryki.
W odniesieniu do kwestii kosztów poniesionych przez resort obrony narodowej w związku z organizacją tegorocznej pielgrzymki pragnę poinformować, że koszty zabezpieczenia sanitarnohigienicznego (w wysokości 13 375 zł) oraz wyprodukowania identyfikatorów (1950 zł) poniósł Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, a koszty bezpłatnego wyżywienia uczestniczących w pielgrzymce żołnierzy - Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Pracownicy wojska oraz członkowie rodzin żołnierzy mogli korzystać z wyżywienia na zasadzie odpłatności. Ponadto dowódca Wojsk Lądowych zapewnił środki na zabezpieczenie logistyczne, zakwaterowanie, jak również wyżywienie uczestników pielgrzymki.
Żołnierze dysponują możliwością dobrowolnego udziału w pieszej pielgrzymce w czasie pełnienia służby wojskowej ze względu na wskazane powyżej korzyści, jakie odnoszą z tego tytułu Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Od strony formalnej udział ten traktowany jest jako szkolenie. Ponadto nie wydaje się, aby zaangażowanie w to przedsięwzięcie około 300 żołnierzy miało prowadzić do obniżenia gotowości bojowej całej armii.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za wystarczające.
Łączę wyrazy szacunku i poważania
Minister
Bogdan Klich
Warszawa, dnia 5 listopada 2009 r.