VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na interpelację nr 7650
w sprawie niepokojących informacji dotyczących sposobu gospodarowania mieniem Uzdrowiska Rabka SA
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją poselską złożoną przez posła Andrzeja Guta-Mostowego (SPS-023-7650/09) w sprawie informacji dotyczących gospodarowania mieniem Uzdrowiska Rabka SA z siedzibą w Rabce-Zdroju. uprzejmie wyjaśniam:
Uchwałami nr 1, 2, 3, 4 z dnia 27.11.2006 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Uzdrowisko Rabka S.A. wyraziło zgodę na sprzedaż następujących nieruchomości położonych w Rabce-Zdroju:
- działki gruntu o nr 677, 686 o łącznym obszarze 2684 m2 wraz z prawem własności posadowionego na działce nr 686 budynku sanatoryjnego ˝Sulima˝;
- działki gruntu nr 3848/17 o obszarze 4256 m2 oraz prawa własności posadowionego na tej działce budynku administracyjnego pn. ˝Józef˝;
- działki gruntu nr 3848/14 o obszarze 2179 m2 oraz prawa własności posadowionego na tej działce budynku pralni z kotłownią centralną i składem opału oraz budynku szopy;
- działki gruntu nr 3848/16 o obszarze 2651 m2 oraz prawa własności posadowionego na tej działce budynku pn. ˝Zofiówka˝ z dobudowanym zapleczem gospodarczym.
Powyższe odbyło się na wniosek spółki z dnia 3 listopada 2006 r. skierowany do Ministerstwa Skarbu Państwa. Zarząd spółki w uzasadnieniu do wniosku przedstawił informację, że spółka znajduje się w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej m.in. malejącą ilością zakontraktowanych świadczeń zdrowotnych, niską stawką osobodnia, oraz małą ilością kuracjuszy komercyjnych (niski standard posiadanych obiektów). Stan techniczny obiektów wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych, a spółka nie posiada na to środków: Obiekty przeznaczone do zbycia są w złym stanie technicznym, doprowadzenie ich do pełnej sprawności wymaga poniesienia nakładów niewspółmiernych do ewentualnych efektów. Ponadto przedmiotowe obiekty nie są wykorzystywane w działalności podstawowej spółki. Zbycie nieruchomości obniży koszty spłki oraz umożliwi pozyskanie środków finansowych na modernizację pozostałych obiektów. Opłacalność utrzymania przedmiotowych nieruchomości była przedmiotem wcześniejszej analizy zarządu spółki.
Spółka dokonała zbycia nieruchomości, o których mowa wyżej, zgodnie z postanowieniami uchwał walnego zgromadzenia z dnia 27.11.2006 r., tj. w trybie określonym w art. 19 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.) oraz zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1997 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu organizowania przetargu publicznego na sprzedaż majątku trwałego innym podmiotom przez spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji oraz warunków, w których dopuszcza się odstąpienie od przetargu (Dz. U. Nr 108, poz. 696, z późn. zm).
Ponadto należy zaznaczyć, że zbywanie nieruchomości było przedmiotem przeprowadzonej w 2007 r. w spółce kontroli Najwyższej Izby Kontroli oraz dochodzenia prokuratury i Policji. Podczas tych czynności nie stwierdzono nieprawidłowości w procesie zbywania nieruchomości spółki.
Spółka po sprzedaży kotłowni korzysta odpłatnie z dostaw energii cieplnej i ciepłej wody dla budynków ˝Świt˝ oraz ˝Jagiellonka˝ na zasadach porozumienia podpisanego z nabywcą kotłowni.
Poprawa standardu bazy hotelowej oraz leczniczej Uzdrowiska Rabka SA wymaga poniesienia przez spółkę znacznych środków finansowych. Spółka inwestuje w majątek trwały, prowadząc remonty, modernizację obiektów, jak również zakupy nowego sprzętu medycznego.
W dniu 25.10.2007 r. Skarb Państwa po przeprowadzeniu testu prywatnego inwestora dokonał podwyższenia kapitału zakładowego spółki o kwotę 8 600 000 zl. na realizację dwóch zadań inwestycyjnych: kompleksowa modernizacja ˝Słonecznego Grodu˝ oraz rozbudowa sanatorium ˝Pallace˝, przy czym pozostałą kwotę na realizację poszczególnych zadań spółka uzupełni ze środków własnych.
Przeprowadzenie modernizacji w obu obiektach spowoduje zwiększenie bazy hotelowej (w przypadku pierwszego z 90 na 120 miejsc, w przypadku drugiego - z 40 na 134).
W przekazanym przez spółkę Programie rozwoju spółki akcyjnej Uzdrowisko Rabka na lata 2009-2011 zakłada się dalszą restrukturyzację majątkową i zbycie nieruchomości, które obecnie generują straty.
W pierwszej kolejności zakłada się zbycie sanatorium ˝Leśny Ludek˝ i obszaru górniczego w Szczawie.
Jak wynika z wyjaśnień zarządu, od 2010 roku sanatorium ˝Leśny Ludek˝ znajdzie się poza strefą A z uwagi na zakres stref uzdrowiskowych określonych w operacie uzdrowiskowym. Powyższe wyklucza możliwość prowadzenia w nim działalności finansowanej ze środków NFZ.
Sprzedaż dalszych nieruchomości spółki uzależniona jest od realizacji założonego harmonogramu inwestycji ˝Słoneczny Gród˝ i rozpoczęcia procesu prywatyzacji spółki, jednak nie wcześniej niż w 2011 r.
Po zakończeniu procesu inwestycyjnego spółka zamierza skoncentrować działalność w czterech obiektach, zmodernizowanych, o lepszym standardzie i zwiększonej bazie hotelowej.
Przedstawiając powyższe, pragnę zaznaczyć, że zbycie nieruchomości przez spółkę wymaga uzyskania zgód organów korporacyjnych.
Walne zgromadzenie spółki, gdzie jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, rozpatrzy merytorycznie uzasadniony i zaopiniowany przez radę nadzorczą wniosek zarządu spółki, wskazujący na przedmiot, warunki i tryb zbycia nieruchomości wraz z opinią rady nadzorczej.
Obecnie Ministerstwo Skarbu Państwa nie posiada wniosku spółki Uzdrowisko Rabka SA w sprawie zbycia nieruchomości spółki.
Z poważaniem
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 23 lutego 2009 r.