VI kadencja

Interpelacja w sprawie planów likwidacji TVP Łódź

Interpelacja nr 2921

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie planów likwidacji TVP Łódź

   Szanowny Panie Premierze! Składam interpelację poselską zaniepokojony planami rządu dotyczącymi telewizji publicznej.

   Szczególnie niepokojącym projektem zmian w Telewizji Polskiej jest pomysł utworzenia sześciu oddziałów makroregionalnych i oddzielenie ich od kanału informacyjnego TVP Info. Duże oddziały powstałyby w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach. Program tych ośrodków emitowany byłby przez całą dobę, a nie przez cztery godziny, jak obecnie.

   Wśród planowanych do zlikwidowania oddziałów znajduje się Łódzki Ośrodek Telewizji Polskiej. Powstał on 22 lutego 1956 r. i był pierwszym ośrodkiem regionalnym Telewizji Polskiej oraz drugim, po warszawskim, ośrodkiem nadawczym w Polsce. W okresie pierwszego dwudziestolecia swojego istnienia łódzki oddział Telewizji Polskiej wyprodukował blisko 400 spektakli teatralnych, około 700 programów rozrywkowych i muzycznych. W kolejnych latach produkcja ta wzrastała. W 1994 r. wynosiła ona 277 godzin programu ogólnopolskiego, a dla TV Polonia 103 godziny. Liczba godzin programu regionalnego wzrosła do 6300 godzin. Powodem było uruchomienie 29 października 1993 r. lokalnego programu 3. Program ten początkowo docierał tylko do mieszkańców Łodzi i okolic, a od czerwca 1996 r. dzięki nowemu nadajnikowi o mocy 50 KW program odbiera 3 mln osób.

   Dla mieszkańców Łodzi i okolic odebranie samodzielności łódzkiemu ośrodkowi telewizyjnemu i podporządkowanie go Warszawie oznacza zlikwidowanie wielu programów poruszających najważniejsze sprawy lokalne. Wymienię tylko najważniejsze. Łódzkie Wiadomości Dnia - program informujący o najistotniejszych wydarzeniach w Łodzi i regionie. Następnie programy publicystyczne: Rozmowa Dnia czy Łódzkie Forum, kulturalne: Filmowa Encyklopedia Łodzi i Okolic, gospodarcze: Strefa Biznesu i Biznes po Łódzku oraz religijne, np. Depozyt Wiary.

   Likwidacja Łódzkiego Ośrodka Telewizji Polskiej będzie oznaczać koniec emisji tych programów. Telewizja ogólnopolska oraz telewizje komercyjne nie wypełnią tej luki. Większość mieszkańców województwa łódzkiego odbierze taką decyzję jako degradację województwa łódzkiego na mapie kulturalnej Polski.

   Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Premiera z następującym pytaniem: Czy istnieją plany likwidacji regionalnych oddziałów Telewizji Polskiej, w tym łódzkiego oddziału telewizji, i zastąpienia ich przez telewizję metropolitalną?

   Z poważaniem

   Poseł Jarosław Jagiełło

   Warszawa, dnia 25 kwietnia 2008 r.