VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie wzrastającej liczby urzędników

Odpowiedź podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 4598

w sprawie wzrastającej liczby urzędników

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł w sprawie wzrastającej liczby urzędników pragnę poinformować, iż według danych przygotowanych na podstawie sprawozdania kwartalnego o zatrudnieniu i wynagrodzeniach - Rb-70, przeciętne zatrudnienie członków korpusu służby cywilnej i osób zatrudnionych na wysokich stanowiskach państwowych - w ministerstwach i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wynosiło w I kwartale 2008 r. 11,903 osoby. Jest to wartość oznaczająca przeciętną liczbę zatrudnionych w przeliczeniu na pełnozatrudnionych, z dokładnością do osoby w okresie sprawozdawczym.

   Od wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. stopniowy wzrost zatrudnienia w administracji rządowej spowodowany jest w szczególności koniecznością obsługi projektów i programów finansowanych i współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz racjonalnym zarządzaniem i wydatkowaniem coraz większych środków płynących na realizację tychże programów. Wdrażanie polityki spójności spotyka się z koniecznością zatrudniania wyspecjalizowanej kadry, posiadającej wiedzę z zakresu finansów i prawa wspólnotowego oraz obeznanej w problematyce realizacji projektów unijnych.

   Na podstawie analizy porównawczej zatrudnienia w sferze budżetowej w Polsce na tle innych krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), zwłaszcza krajów europejskich i Ameryki Północnej, stwierdzono, iż zatrudnienie w polskiej administracji publicznej jest relatywnie niskie. Dotyczy to w szczególności administracji rządowej na szczeblu centralnym. Ze zbadanych zależności wynika, że wskaźnik liczby pracujących w administracji publicznej i dziedzinach pokrewnych, w relacji do liczby ludności, jest z reguły tym większy, im wyższy jest poziom rozwoju gospodarczego państwa. Ponadto wskaźnik zatrudnienia w administracji publicznej dla Polski należy i należał w ostatnich latach do najniższych w Europie i wśród państw należących do OECD, pomimo dość szybkiego wzrostu zatrudnienia w tym sektorze.

   OECD przygotowała raport (informacje pochodzą z raportu ˝Zatrudnienie w sektorze publicznym i w administracji publicznej w Polsce na tle innych krajów˝ autorstwa Kazimierza Polarczyka, wydanego przez Biuro Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu - listopad 2005 r.), w którym przedstawiono dane o zatrudnieniu w administracji rządowej na szczeblu centralnym w kilku typowych zakresach działania, takich jak policja, obrona narodowa, edukacja, kultura, finanse, transport oraz system sprawiedliwości w wybranych krajach OECD. Po przeliczeniu tych danych na liczbę mieszkańców okazuje się, że najmniejsze zatrudnienie w tym zakresie występuje w Polsce, zaraz obok Niemiec.

   Z raportu OECD wynika także, iż wydatki na sektor publiczny w Polsce na tle innych krajów europejskich, będących członkami OECD, zmniejszają się, i to bardzo wyraźnie.

   Stan zatrudnienia w służbie cywilnej podlega stałemu i wnikliwemu monitoringowi i jest analizowany okresowo w odniesieniu do zadań nałożonych na administrację rządową.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

   Adam Leszkiewicz

   Warszawa, dnia 25 sierpnia 2008 r.