VI kadencja

Interpelacja w sprawie usunięcia z projektu zarządzenia prezesa NFZ programu terapeutycznego dla chorych na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), co pozostawia tych pacjentów bez dostępu do leczenia, tym samym skazuje ich na całkowitą utratę wzroku

Interpelacja nr 12024

do ministra zdrowia

w sprawie usunięcia z projektu zarządzenia prezesa NFZ programu terapeutycznego dla chorych na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), co pozostawia tych pacjentów bez dostępu do leczenia, tym samym skazuje ich na całkowitą utratę wzroku

   Szanowna Pani Minister! Z alarmującej informacji pani prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych oraz pani prezes Retina AMD Polska wynika, że usunięto program terapeutyczny gwarantujący pacjentom cierpiącym na AMD dostęp do leczenia metodą iniekcji doszklistkowych, co w praktyce oznacza pozbawienie możliwości leczenia tej grupy chorych i skazanie ich na całkowitą utratę wzroku.

   O wadze problemu choroby AMD i jej skali określanej jako epidemii ślepoty XXI wieku opisałem w mojej poprzedniej interpelacji nr 8624 z dnia 17 marca 2009 r.

   Cytuję niektóre fragmenty odpowiedzi sekretarza stanu Jakuba Szulca:

   ˝(...) że kluczową kwestią z punktu widzenia pacjentów z rozpoznaniem zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) jest dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, które pozwolą zahamować rozwój choroby oraz utrzymać zdolność widzenia. Decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia w przedmiocie uruchomienia procedur leczniczych skierowanych do omawianej grupy pacjentów wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. (...)

   Ponadto informuję, że obecnie leczenie pacjentów z rozpoznaniem AMD w ramach jednorodnych grup pacjentów odbywa się w obrębie grupy B01 - leczenie wysiękowej postaci AMD werteporfiną przy zastosowaniu terapii fotodynamicznej. Istnieje również możliwość sfinansowania leczenia AMD produktem leczniczym lucentis, w ramach ww. procedury świadczenie za zgodą płatnika, którego stosowanie jest około dwudziestokrotnie droższe w porównaniu z podawaniem produktu leczniczego avastin. W związku z powyższym obecnie w Centrali NFZ trwają prace dotyczące możliwości finansowania leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych w ramach jednorodnych grup pacjentów tych pacjentów, których leczenie nie może być rozliczone w ramach ww. grupy B01. Aktualnie również w Ministerstwie Zdrowia trwają negocjacje dotyczące obniżenia ceny produktu leczniczego lucentis (...)˝.

   Zatem była zapowiedź Ministerstwa Zdrowia głębokiej refleksji i pochylenia się nad problemem. Rozbudzono nadzieję.

   W międzyczasie pani minister Ewa Kopacz zapowiedziała, że pacjenci cierpiący na AMD będą mieli wdrożony program terapeutyczny, który zapewni im odpowiednio nowoczesne leczenie!

   Obecnie, okazuje się, że jest to tylko kolejna niespełniona obietnica pani minister zdrowia. Nawet nie uznano za zasadne podanie argumentacji wycofania projektu zarządzenia prezesa NFZ programu terapeutycznego zapewniającego stosownego leczenia chorych na AMD. Wymagały tego nie tylko względy proceduralne, ale także motywy etyczne, wynikające chociażby z szacunku i empatii dla tej grupy chorych.

   Podobne zapewnienie (kilkakrotne) złożyła Pani Minister wszystkim świadczeniodawcom o zapłatę tzw. nadwykonań, które do dziś nie zostały zrealizowane!

   Pytania:

   1. Kiedy Pani Minister zapewni niezbędne leczenie w ramach ubezpieczenia w NFZ chorych na AMD?

   2. Dlaczego nie podano powodów skreślenia tego programu z projektu zarządzenia prezesa NFZ?

   3. Dlaczego Pani Minister o wiele więcej obiecuje, niż realizuje, tym bardziej w obszarze i kwestiach szczególnie wrażliwych i ważnych społecznie?*)

   Z poważaniem

   Poseł Czesław Hoc

   Kołobrzeg - Warszawa, dnia 8 października 2009 r.