VI kadencja

Interpelacja w sprawie zapobieżenia zmniejszeniu dostępności wybranych usług medycznych na skutek podważania w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług ich terapeutycznego charakteru

Interpelacja nr 20327

do ministra zdrowia

w sprawie zapobieżenia zmniejszeniu dostępności wybranych usług medycznych na skutek podważania w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług ich terapeutycznego charakteru

   Szanowna Pani Minister! Chciałbym na wstępie odwołać się do pani obietnic wsparcia i pomocy, z możliwością refundacji włącznie, złożonych pacjentom podejmującym trudną walkę z niepłodnością. Jako polityk nie będę odnosił się w tym miejscu do wymiaru etycznego czy moralnego zapłodnienia pozaustrojowego, niemniej jako parlamentarzysta chciałbym, aby nie pozostał niezauważony obecny stan rzeczy w tej materii, pozostający w jawnej sprzeczności do niegdysiejszych deklaracji. Jednym ze skutków dokonanej zmiany zapisów ustawowych o podatku VAT jest modyfikacja zakresu zwolnienia usług medycznych, które od 1 stycznia 2011 r. są z płacenia podatku VAT zwolnione. I tak: najwyższą stawką podatkową obciążone są obecnie m.in. takie usługi, jak opieka paliatywna, część rehabilitacji, operacje plastyczne czy zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). Informuję również panią minister, że kwestię ustalenia właściwej interpretacji przepisów znowelizowanej ustawy o podatku VAT w kwestii zakresu usług medycznych nieobjętych zwolnieniem z obowiązku podatkowego uczyniłem przedmiotem mojej interpelacji do ministra finansów. W kierowanym przez panią resorcie ludzie, którzy zgodnie ze swoimi przekonaniami uczynili swój sens życia z dawania życia innym, upatrują innego rodzaju wsparcia.

   Szanowna pani minister, nie jest tajemnicą, że problem niepłodności jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i obecnym w świadomości ludzi coraz mocniej. Podczas jednak gdy w innych przypadkach taka powszechność zjawiska prowadziłaby w stronę zinterpretowania go w kategoriach choroby cywilizacyjnej i popierania wszelkich poszukiwań leków i terapii, mogących uzdrowić tę sytuację, w przypadku zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego w Polsce, za pośrednictwem znowelizowanej ustawy o podatku VAT, w zawoalowany sposób odmawia się ludziom walczącym z niepłodnością nawet samego statusu pacjenta, a samym procedurom in vitro miana terapii. Jawna sprzeczność tych prób zmierzających do ograniczenia dostępności tej formy leczenia dla większości obywateli poprzez radykalną podwyżkę cen związaną z 23-procentową stawką VAT z przywołanymi tu na wstępie deklaracjami pani minister, pozwala mi zwrócić się do pani z następującymi pytaniami:

   1. Czy zamierza pani minister w ramach kierowanego przez panią resortu włączyć się w tę tematykę i podjąć działania zmierzające do większego uwzględnienia stanowiska medycznego w rozpatrywaniu terapeutycznego charakteru zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego i tym samym nie pozostawić rozstrzygania o tym, z prawdopodobną niekorzyścią pacjentów placówek leczenia niepłodności w Polsce, w rękach fiskusa?

   2. Czy wyborcy zainteresowani tym tematem mogą liczyć na odważne i jednoznaczne stanowisko resortu zdrowia w kwestiach związanych z leczeniem niepłodności w Polsce?

   Z poważaniem

   Poseł Henryk Milcarz

   Warszawa, dnia 17 stycznia 2011 r.