VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 2631
w sprawie statutu nauczycielskich kolegiów języków obcych, w odniesieniu do możliwości starania się o środki unijne w ramach Programu Operacyjnego ˝Kapitał ludzki˝
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację panów posłów Witolda Kochana, Tadeusza Arkity i Jarosława Gowina (SPS-023-2631/08), uprzejmie informuję, że:
Wspomniane w interpelacji rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2007 (Dz. U. Nr 246, poz. 1799) dotyczyło roku budżetowego 2007. W bieżącym roku obowiązuje rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 21 grudnia 2007 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2008 (Dz. U. Nr 247, poz. 1925). Przy naliczaniu subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego na 2008 r. - zgodnie z ww. rozporządzeniem - zostali uwzględnieni słuchacze publicznych kolegiów nauczycielskich (w tym także publicznych kolegiów języków obcych).
Natomiast przepisy art. 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) nie przewidują możliwości dotowania z budżetów jednostek samorządu terytorialnego ani też z budżetu państwa:
- niepublicznych zakładów kształcenia nauczycieli,
- niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli.
Pełne koszty działalności statutowej ww. jednostek systemu oświaty winny znajdować pokrycie wyłącznie w opłatach wnoszonych przez osoby korzystające z ich usług.
Ustawodawca nie nałożył na jednostki samorządu terytorialnego obowiązku dotowania niepublicznych kolegiów nauczycielskich, nie wyszczególnił bowiem ich w tym przepisie. Należy więc zauważyć, że zadaniem oświatowym samorządu województwa nie jest prowadzenie niepublicznych zakładów kształcenia nauczycieli ani też na jednostce tej nie spoczywa obowiązek dotowania niepublicznych zakładów kształcenia nauczycieli. Z tych też względów nie ma podstaw do uwzględnienia przy ustalaniu sposobu naliczania części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego funkcjonujących na ich terenie niepublicznych zakładów kształcenia nauczycieli.
Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 12 sierpnia 1997 r. w sprawie zakładów kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 104, poz. 664, z późn. zm.) wskazano w § 51, że kolegia niepubliczne nie otrzymują również dotacji z budżetu państwa.
Zatem w obecnym stanie prawnym nie ma podstaw prawnych do uwzględnienia niepublicznych kolegiów nauczycielskich przy dokonywaniu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, bowiem niepubliczne kolegia nauczycielskie nie są prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego ani też nie mogą być przez jednostki samorządu terytorialnego dotowane.
Ze względu na fakt, że przedmiotem konkursu są projekty mające na celu uruchomienie studiów podyplomowych, podmioty ubiegające się o dofinansowanie w ramach typu projektu: Uruchomienie nowego typu studiów podyplomowych przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego ˝Kapitał ludzki˝ 2007-2013, priorytetu III: Wysoka jakość oświaty, działania 3.3, poddziałania 3.3.2: Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli, muszą spełniać warunki ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, pod kątem spełniania wymogów prowadzenia kierunków studiów podyplomowych przez szkoły wyższe (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).
Za wdrażanie działania 9.4: Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty, w tym ogłaszanie konkursów, odpowiadają poszczególne samorządy województw. Ze względu na specyfikę poszczególnych typów projektów instytucja ogłaszająca konkurs może doprecyzować krąg potencjalnych beneficjentów.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Krystyna Szumilas
Warszawa, dnia 15 maja 2008 r.