VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie apelu chorych na mukowiscydozę o zwiększenie dostępu do transplantacji płuc w Polsce

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 20170

w sprawie apelu chorych na mukowiscydozę o zwiększenie dostępu do transplantacji płuc w Polsce

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją pana Kazimierza Moskala, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekazaną przy piśmie z dnia 28 stycznia 2011 r., znak: SPS-023-20170/11, w sprawie apelu chorych na mukowiscydozę o zwiększenie dostępu do transplantacji płuc w Polsce przedstawiam następujące informacje dotyczące kwestii poruszonych przez pana posła.

   Uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Zdrowia podejmuje wiele działań w celu polepszenia całościowej opieki nad chorymi na mukowiscydozę oraz poszerzenia dostępu do przeszczepiania płuc u tej grupy chorych. Aktualnie, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) oraz w związku z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością (Dz. U. Nr 253, poz. 1699), stanowiącym akt wykonawczy do przedmiotowej ustawy, po uzyskaniu rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych, biorąc pod uwagę kryteria określone w art. 31a ww. ustawy, z uwzględnieniem priorytetów zdrowotnych określonych rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 21 sierpnia 2009 r. w sprawie priorytetów zdrowotnych (Dz. U. Nr 137, poz. 1126), jednostka chorobowa mukowiscydoza została uznana za chorobę przewlekłą i wpisana do wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. W wykazie leków i wyrobów medycznych wydawanych bezpłatnie ze względu na mukowiscydozę wymienionych jest 14 pozycji leków oraz w wykazie leków i wyrobów medycznych wydawanych po wniesieniu opłaty ryczałtowej wymienione są 2 produkty lecznicze.

   Odnosząc się do kwestii dotyczącej możliwości refundacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego odżywek i witamin dla chorych na mukowiscydozę, uprzejmie informuję, iż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.) odżywki niebędące produktami leczniczymi w rozumieniu ww. ustawy oraz preparaty witaminowe dostępne bez recepty lekarskiej nie mogą być objęte refundacją. Należy jednak zaznaczyć, iż obecnie są refundowane produkty lecznicze dietetyczne do żywienia chorych w chorobie: zespoły wrodzonych defektów metabolicznych, alergie pokarmowe i biegunki przewlekłe.

   Odnośnie do dostępu do rehabilitacji leczniczej uprzejmie informuję, iż minister zdrowia rozporządzeniem z dnia 6 października 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. Nr 192, poz. 1286) określił wykaz oraz warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż w wykazie została m.in. ujęta rehabilitacja pulmonologiczna. Jednocześnie uprzejmie informuję, iż świadczenie gwarantowane: leczenie przewlekłych zakażeń płuc u świadczeniobiorców z mukowiscydozą oraz warunki realizacji świadczenia ujęte zostały w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. Nr 140, poz. 1148, z późn. zm.).

   Odnosząc się do poruszonej przez pana posła kwestii transplantacji płuc w ośrodkach zagranicznych, uprzejmie wyjaśniam, iż płatnikiem przedmiotowej procedury u zakwalifikowanych do przeszczepu chorych na mukowiscydozę poza granicami kraju jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz. U. Nr 249, poz. 1867, z późn. zm.) konieczne jest złożenie wniosku do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie takiego leczenia i pokrycie kosztów transportu.

   W kwestii poszerzenia dostępu do transplantacji płuc w Polsce uprzejmie informuję, iż już od 2007 r. rozważana była sprawa przeszczepów płuc przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dysponujące wysoko wyspecjalizowaną kadrą przygotowaną do przeszczepiania płuc u chorych na mukowiscydozę. W związku z powyższym w pierwszej kolejności Krajowa Rada Transplantacyjna zarekomendowała pozytywnie przejęcie opieki nad chorymi z mukowiscydozą, u których przeszczepiono płuca, przez ośrodki przeszczepowe w Austrii (Wiedeń). W chwili obecnej Śląskie Centrum Chorób Serca sprawuje opiekę specjalistyczną i nadzoruje leczenie u 10 takich chorych po przeszczepie płuc. Aktualnie przeszczepianie płuc u chorych na mukowiscydozę jest finansowane w ramach świadczeń wysokospecjalistycznych z budżetu ministra zdrowia, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji (Dz. U. Nr 139, poz. 1140). Corocznie kontraktowane są takie procedury. Dotychczas nie dokonano jednak przeszczepu płuc u chorych na mukowiscydozę.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w celu poprawy aktualnej sytuacji w zakresie zapewnienia chorym na mukowiscydozę i zwiększenia dostępu do wysokospecjalistycznej diagnostyki i leczenia wrodzonych i nabytych wad układu oddechowego aktualnie realizowane jest zadanie inwestycyjne pn. ˝Przebudowa i rozbudowa wraz z wyposażeniem Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, Oddział Terenowy im. Jana i Ireny Rudników w Rabce Zdroju˝. Grupą docelową, która bezpośrednio będzie korzystała z powstałej w wyniku realizacji projektu infrastruktury, będą przede wszystkim dzieci i młodzież, w tym pacjenci z mukowiscydozą. Całkowita wartość dofinansowania dla projektu wynosi 56 689 406,19 zł. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na grudzień 2011 r. Na realizację ww. zadania zostały przekazane środki finansowe z części budżetowej, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia, na łączną kwotę ok. 14 817,87 tys. zł. Aktualnie projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝ jako działanie 12.2: Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym, Program Operacyjny ˝Infrastruktura i środowisko˝.

   Ponadto istotny jest również fakt, iż w ramach programów zdrowotnych finansowanych z budżetu ministra zdrowia realizowany jest program zdrowotny pn. ˝Program badań przesiewowych noworodków w Polsce na lata 2009-2014˝. Celem ww. programu jest obniżenie umieralności noworodków, niemowląt i dzieci z powodu wad metabolizmu oraz zapobieganie ciężkiemu i trwałemu kalectwu wynikającemu z tych wad, jak również wyodrębnienie noworodków z wrodzoną fenyloketonurią, hipotyreozą i mukowiscydozą i wczesne (w okresie noworodkowym) wdrożenie właściwego postępowania profilaktyczno-leczniczego. Należy zaznaczyć, iż od lipca 2009 r. badaniami przesiewowymi w kierunku mukowiscydozy, obok badań przesiewowych w kierunku hipotyreozy i fenyloketonurii, objęta została cała populacja noworodków w Polsce.

   Przedstawiając powyższe, pragnę zapewnić, iż kwestie związane z zabezpieczeniem leczenia chorych na mukowiscydozę były przedmiotem spotkań organizowanych w Ministerstwie Zdrowia z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób chorych na mukowiscydozę w celu wypracowania najkorzystniejszych rozwiązań dla tej grupy chorych.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Andrzej Włodarczyk

   Warszawa, dnia 21 lutego 2011 r.