VI kadencja
Interpelacja nr 16208
do ministra środowiska
w sprawie szkodliwego oddziaływania farm wiatrowych
Szanowny Panie Ministrze! W Polsce energetyka wiatrowa rozwija się od kilkunastu lat. Pierwszy wiatrak w naszym kraju postawiono w 1991 r. w Żarnowcu. Energia elektryczna uzyskana z wiatru jest ekologicznie czysta, gdyż jej wytworzenie nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Światowym potentatem w produkcji energii wiatrowej są Niemcy.
Ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne w Polsce wiatraki budowane są głównie na Bałtyku oraz na Pomorzu. Doświadczenia gmin, na terenie których wybudowano farmy wiatrowe (Wolin, Darłowo), dowodzą, że elektrownie wiatrowe pozytywnie wpływają na rozwój turystyki. Turbiny postrzegane są jako atrakcje turystyczne, a z czasem stają się lokalnymi symbolami. W wielu krajach europejskich w miejscu posadowienia turbin tworzone są również centra edukacji ekologicznej, do których przyjeżdżają dzieci i młodzież.
Nowa farma wiatrowa ma powstać m.in. na terenie gminy Lipno, w powiecie leszczyńskim. Przedsięwzięcie ma obejmować ponad 60 turbin umiejscowionych w odległości mniejszej niż 2,5 km od budynków mieszkalnych. Władze Lipna zaproponowały takie rozwiązanie, gdyż w regionie nie ma dużo wolnej przestrzeni. Z tego względu część mieszkańców miasta protestuje przeciwko tej inwestycji. Nie zgadzają się przede wszystkim na zbyt bliskie, ich zdaniem, sąsiedztwo turbin. Mieszkańcy obawiają się negatywnego wpływu wiatraków na swoje życie oraz zdrowie najbliższych.
W związku z zaistniałą sytuacją zwracamy się do Pana Ministra z pytaniem: Czy i jakimi ekspertyzami dysponuje Ministerstwo Środowiska na temat skutków inwestycji farm wiatrowych dla zdrowia ludzi i środowiska przyrodniczego?
Z poważaniem
Poseł Maciej Orzechowski
oraz grupa posłów
Warszawa, dnia 20 maja 2010 r.