VI kadencja

Interpelacja w sprawie poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na Podkarpaciu

Interpelacja nr 14827

do ministra gospodarki

w sprawie poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na Podkarpaciu

   Szanowny Panie Ministrze! Z informacji prasowych wynika, że w tym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zainwestuje w nowe odwierty w Karpatach 300 mln zł. Zdaniem ekspertów Podkarpacie jest bardzo perspektywicznym rejonem dla poszukiwaczy. Obecnie znajduje się tutaj 40% krajowych złóż gazu. Dotychczas np. złoża ropy w tym regionie wykorzystano w 20-30%, a wiercąc otwory do głębokości 1-1,5 tys. metrów udokumentowano tam ponad 60 mln ton ropy naftowej, z czego wydobyto kilkanaście milionów ton. Przy obecnym poziomie technologicznym można wiercić otwory znacznie głębiej, co stwarza nowe możliwości poszukiwawcze. Badania sejsmiczne potwierdziły możliwość występowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w głębszych warstwach, poniżej 2, a nawet 3 tys. metrów w rejonach: Iwonicz-Haczowa i Kostarowiec-Zachutynia.

   Dlatego kieruję do Pana Ministra następujące pytania.

   1. Czy Ministerstwo Gospodarki popiera koncepcję powrotu do eksploatacji starych złóż w związku z postępem technologicznym w zakresie docierania do głębszych warstw ziemi?

   2. Czy ministerstwo przewiduje wzrost nakładów PGNiG na poszukiwania geologiczne na Podkarpaciu w najbliższych latach?

   3. Czy ministerstwo przewiduje wzrost nakładów PGNiG na inwestycje związane z rozbudową podziemnych magazynów gazu na Podkarpaciu?

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Szlachta

   Rzeszów, dnia 25 lutego 2010 r.