VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie nieprawidłowości dotyczących konkursu na stanowisko państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Krakowie

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 159

w sprawie nieprawidłowości dotyczących konkursu na stanowisko państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Krakowie

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 21 grudnia 2007 r., znak: SPS-024-159/07, przy którym przesłano zapytanie Pani poseł Katarzyny Matusik-Lipiec w sprawie nieprawidłowości dotyczących postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Krakowie, uprzejmie wyjaśniam, co następuje, w kolejności zadanych pytań.

   Z wyjaśnień uzyskanych od państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Krakowie wynika, iż pani Alina Jamka - p. o. zastępcy państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Krakowie - która była przewodniczącą komisji kwalifikacyjnej dla przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Krakowie, nie pozostaje z panią Marianną Generowicz w takim stosunku prawnym, który mógłby budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności w tym postępowaniu, i w tym też zakresie złożyła państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu w Krakowie stosowne oświadczenie.

   W myśl § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 5 lipca 2002 r. w sprawie warunków i sposobu prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko państwowego wojewódzkiego, państwowego powiatowego i państwowego granicznego inspektora sanitarnego (Dz. U. Nr 117, poz. 1012) w skład komisji kwalifikacyjnej dla przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko państwowego powiatowego inspektora sanitarnego wchodzi przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej, działającej w powiatowej lub granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a w przypadku gdy w powiatowej lub w granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej działa więcej niż jedna organizacja związkowa - po jednym przedstawicielu reprezentatywnych związków zawodowych, o których mowa w odrębnych przepisach, działających w powiatowej lub granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

   Na terenie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie działają dwie organizacje związkowe:

   1) NSZZ ˝Solidarność˝, obejmująca swoim działaniem Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Myślenicach. Organizacja liczy ogółem 186 członków, w tym czynnych zawodowo 105, w tym w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie - 94 osoby;

   2) Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Sanitarnej województwa małopolskiego, w skład którego wchodzi organizacja związkowa w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie licząca 28 członków.

   Jak wynika z powyższego, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Sanitarnej województwa małopolskiego spełnia warunek reprezentatywności w myśl przepisów ustawy Kodeks pracy.

   Zgodnie z § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia komisja kwalifikacyjna wyłania kandydata na stanowisko państwowego inspektora sanitarnego w drodze głosowania tajnego. Zdziwienie budzi zatem wiedza o przebiegu głosowania podczas głosowania.

   Należy zaznaczyć, iż minister zdrowia nie ma kompetencji do wnikania w strukturę organizacji władz związkowych, jednakże zgodnie z § 6 ust. 4, jeżeli w składzie komisji kwalifikacyjnej jest osoba, która pozostaje z kandydatem na stanowisko państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności, to osoba taka powinna się wyłączyć.

   Natomiast decyzja o zwolnieniu z pracy pani Marianny Generowicz przez dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie jest suwerenną decyzją pracodawcy. Pracownikowi - w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę - przysługuje w tej sytuacji uprawnienie wynikające z Kodeksu pracy, tj. możliwość odwołania się do sądu.

   W przypadku przedstawienia przez Panią poseł Katarzynę Matusik-Lipiec dowodów na poparcie zarzutów, co do których się nie odniosłem, proszę o ich przesłanie celem podjęcia dalszych działań.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Krzysztof Grzegorek

   Warszawa, dnia 15 stycznia 2008 r.