VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 7536
w sprawie ograniczonego dostępu do Internetu dla żołnierzy stacjonujących w Afganistanie
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Jarosława Matwiejuka w sprawie ograniczonego dostępu do Internetu dla żołnierzy stacjonujących w Afganistanie (SPS-023-7536/09), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Tryb i zasady korzystania z Internetu jako najbardziej pożądanego środka do komunikowania się żołnierzy z rodzinami w kraju są każdorazowo określane w stosownych wytycznych do organizacji łączności z kontyngentem.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy i ich rodzin, w każdej bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie uruchomiono bezpłatne kawiarenki internetowe, z których mogą korzystać wszyscy polscy żołnierze, a także - na zasadach wzajemności - żołnierze państw koalicyjnych stacjonujących w danej bazie.
Dostęp do sieci w bazie Ghazni PKW Afganistan zabezpieczony jest za pomocą pięćdziesięciu czterech stanowisk komputerowych w miejscach pełnienia służby i czterdziestu stanowisk komputerowych w kawiarenkach internetowych.
Zatem żołnierze stacjonujący w bazie Ghazni korzystają łącznie z dziewięćdziesięciu czterech stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, co oznacza, że na jeden komputer przypada mniej niż dziesięciu żołnierzy.
W kontyngentach innych krajów liczba żołnierzy przypadających na jedno stanowisko jest znacznie większa i waha się w granicach od dwudziestu do trzydziestu.
Zmiana zasad korzystania z sieci Internet przez żołnierzy PKW Afganistan nie dotyczy ograniczenia im czasu dostępu do sieci do trzydziestu minut dziennie, tylko skraca czas jednorazowego korzystania z dostępu przez każdego żołnierza, dając tym samym możliwość korzystania z sieci przez pozostałych żołnierzy (po trzydziestu minutach korzystania z Internetu żołnierz może z powrotem ˝ustawić się na końcu kolejki˝).
Jednocześnie należy nadmienić, że żołnierze pełniący służbę w PKW Afganistan mają możliwość nieodpłatnego telefonowania do Polski na wskazany jeden stacjonarny numer telefonu i prowadzić rozmowę przez dziesięć minut dziennie lub na wskazany jeden numer telefonu komórkowego i prowadzić rozmowę przez cztery minuty dziennie.
Udzielając odpowiedzi na szczegółowe pytania pana posła Jarosława Matwiejuka, uprzejmie informuję, iż w ocenie resortu obrony narodowej liczba stanowisk komputerowych zainstalowanych w bazie Ghazni zapewnia swobodny kontakt żołnierzy z rodzinami w kraju. Tym niemniej Sztab Generalny Wojska Polskiego podejmie kroki w celu zwiększenia szybkości łączy internetowych oraz dalszej optymalizacji już posiadanych zasobów.
Nie jest prawdą, że dowództwo PKW Afganistan oddało dziesięć stanowisk komputerowych do wyłącznej dyspozycji żołnierzy Stanów Zjednoczonych Ameryki przebywających w bazie Ghazni. Mają oni wolny dostęp do komputerów w kawiarenkach internetowych zlokalizowanych w polskich bazach na analogicznych zasadach, jak Polacy w bazach amerykańskich. Jak już wcześniej wspomniano, rzeczywistym powodem ograniczenia jednorazowego czasu korzystania z Internetu przez żołnierzy PKW była potrzeba wykorzystania kawiarenek przez jak największą liczbę chętnych.
Ponadto uprzejmie informuję, że Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej na zapewnienie dostępu do sieci Internet w PKW Afganistan ponoszą miesięcznie koszty w wysokości 222 729 zł. Utrzymanie wysokiego poziomu usług dla żołnierzy stacjonujących w Afganistanie jest jednym z priorytetów i resort obrony narodowej nie zamierza robić w tym zakresie jakichkolwiek oszczędności.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za wyczerpujące.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Czesław Piątas
Warszawa, dnia 19 lutego 2009 r.