VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 7426
w sprawie niedostatecznego pokrycia bazami HEMS, Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, ważnych obszarów Polski, takich jak subregion Wielkopolski północnej z miastem Piłą i pow. pilskim
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Adama Szejnfelda, przesłane przy piśmie znak: SPS-024-7426/10, w sprawie utworzenia bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) w Pile uprzejmie informuję, co następuje.
Na podstawie umowy z dnia 31 grudnia 2009 r. o przekazaniu środków publicznych na finansowanie działalności lotniczych zespołów ratownictwa medycznego i lotniczych zespołów transportu sanitarnego, zawartej pomiędzy ministrem zdrowia i SPZOZ LPR, funkcjonuje obecnie 17 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Planowane jest zwiększenie liczby baz LPR, ale dopiero po wymianie eksploatowanych śmigłowców Mi2+ na nowo kupowane śmigłowce Eurocopter EC135. Dotychczas wymieniono na nowe śmigłowce w siedmiu bazach LPR i w miarę przejmowania przez LPR kolejnych śmigłowców będą one przekazywane do kolejnych innych funkcjonujących baz.
Zgodnie z umową z dnia 28 czerwca 2008 r. zawartą pomiędzy ministrem zdrowia i konsorcjum Eurocoprter na zakup 23 nowych śmigłowców Eurocopter EC135 mają one być przekazane do LPR do dnia 31 grudnia 2010 r. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem dostaw ostatni śmigłowiec będzie włączony do eksploatacji do funkcjonujących już baz w kwietniu 2011 r.
Zamiarem ministra zdrowia jest zwiększenie liczby baz LPR do 19 w taki sposób, aby poszczególne bazy posiadały po jednym śmigłowcu, natomiast 4 bazy o statusie bazy regionalnej będą posiadały drugi śmigłowiec jako śmigłowiec awaryjny dla danego regionu celem zapewnienia ciągłości prac wszystkich baz.
Ze względu na dużą liczbę wniosków z różnych regionów Polski o wybudowanie bazy LPR nie jest podjęta decyzja o miejscu ich utworzenia, poza bazą w Koszalinie, której utworzenie ze względu na usytuowanie Koszalina jest wstępnie zatwierdzone. Pomimo wielu bezdyskusyjnych argumentów zgłoszonych przez pana posła Adama Szejnfelda w tej sprawie, należy wskazać, że usytuowanie Piły w odległości 80 km od Bydgoszczy sprawia, że nowo wprowadzane śmigłowce wypełnią zapisy aneksu do cytowanej powyżej umowy, spełniając m.in. wymóg przybycia lotniczego zespołu ratowniczego w ciągu 20 min od momentu zgłoszenia zdarzenia do momentu podjęcia medycznych czynności ratowniczych. Ostateczna decyzja w sprawie ulokowania nowych baz LPR zapadnie w terminie późniejszym i będzie poprzedzona szczegółową analizą potrzeb dokonaną w trakcie wprowadzania do eksploatacji nowych śmigłowców. Dokonanie pierwszej oceny może zatem być dokonane nie wcześniej niż po zakończeniu procesu wdrażania nowych śmigłowców do służby we wszystkich funkcjonujących bazach. Przewiduje się, iż proces ten zakończy się na przełomie 2011 i 2012 r. Koszt bieżący utrzymania jednej bazy wynosi obecnie 2-2,5 mln zł rocznie. Konkludując, w trosce o zapewnienie ciągłości prac wszystkich baz nie przewiduje się utworzenia bazy HEMS w Pile.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Marek Haber
Warszawa, dnia 12 sierpnia 2010 r.