VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na zapytanie nr 3275
w sprawie egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych przeprowadzonego przez Ministerstwo Skarbu Państwa w dniu 22 listopada 2008 r.
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie poselskie pani poseł Danuty Jazłowieckiej z dnia 15 stycznia 2009 r., przekazane pismem z dnia 4 stycznia 2009 r., znak: SPS-024-3275/09, w dniu 6 lutego 2009 r., uprzejmie wyjaśniam, iż egzaminy dla kandydatów na członków rad nadzorczych przeprowadzane są zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem (Dz. U. Nr 198, poz. 2038, z późn. zm.), w wykonaniu dyspozycji ustawowej zawartej w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1998 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.).
Zgodnie z § 1 ust. 1 ww. rozporządzenia, szkolenia dla kandydatów na członków rad nadzorczych przeprowadzają ośrodki szkoleniowe, które zgłosiły organizowany kurs i uzyskały akceptację programu i harmonogramu szkolenia. Zakres tematyczny, jaki obejmuje program szkoleń, oraz egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej, określony został w § 1 ust. 2 ww. rozporządzenia. Dodatkowo w oparciu o powyższy przepis minister skarbu państwa określił minimum programowe, jakiemu powinien odpowiadać program szkolenia. Do egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych mogą przystąpić również osoby, które nie odbyły takiego szkolenia.
Zgodnie z regulaminem przeprowadzania egzaminu, który stanowi załącznik do ww. rozporządzenia, część pisemna egzaminu przeprowadzana jest w formie testu przygotowywanego odrębnie na każdy egzamin. Bazę pytań do testów egzaminacyjnych ustala minister skarbu państwa. Podstawę konstrukcji pytań stanowią powszechnie obowiązujące akty prawne, normy oraz literatura specjalistyczna, odpowiednio do zagadnień, których dotyczą, w zakresie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów. Baza pytań jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana - aktualizacji przed egzaminem w dniu 22 listopada 2008 r. dokonano w dniu 20 listopada 2008 r., w zakresie zmieniających się przepisów prawa oraz wprowadzenia nowych pytań. Zmiany w bazie pytań egzaminacyjnych nie wykroczyły poza zakres tematyczny określony ww. rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualizacja bazy pytań egzaminacyjnych w dniu 20 listopada 2008 r. nie spowodowała zmiany zasad przeprowadzania egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych ani wymogów niezbędnych do złożenia z wynikiem pozytywnym tego egzaminu.
W egzaminie dla kandydatów na członków rad nadzorczych przeprowadzonym w siedzibie Ministerstwa Skarbu Państwa w dniu 22 listopada 2008 r. uczestniczyło 56 kandydatów. Żadna z osób przystępujących do egzaminu nie udzieliła poprawnie odpowiedzi na co najmniej 100 pytań zawartych w teście egzaminacyjnym i w efekcie nie zaliczyła części pisemnej egzaminu. Zgodnie z regulaminem przeprowadzania egzaminu, stanowiącym załącznik do ww. rozporządzenia, warunkiem dopuszczenia kandydata do części ustnej egzaminu jest uzyskanie wskazanego powyżej minimum.
W wyniku dokonanej analizy sytuacji zaistniałej podczas egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych w dniu 22 listopada 2008 r. oraz po weryfikacji dokumentacji egzaminacyjnej stwierdzam, co następuje:
1. struktura ilościowa pytań w teście egzaminacyjnym w ramach zagadnień tematycznych objętych egzaminem została zachowana w obu testach; główny nacisk w testach położono na zagadnienia z prawa handlowego, w tym działalności rad nadzorczych, komercjalizacji i prywatyzacji oraz rachunkowości i finansów w spółkach prawa handlowego;
2. pytania zawarte w testach nie wykroczyły poza zakres zagadnień wymienionych w § 1 ust. 2 ww. rozporządzenia i minimum programowym określonym przez ministerstwo.
Przepisy prawa regulujące organizację i przeprowadzanie egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych nie nakładają na ministra skarbu państwa obowiązku publikacji bazy pytań egzaminacyjnych i testów egzaminacyjnych wykorzystywanych podczas egzaminu ani każdorazowego informowania o dokonaniu w niej aktualizacji lub uzupełnień.
W dniu 7 stycznia 2009 r. w siedzibie Ministerstwa Skarbu Państwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami ośrodków szkoleniowych prowadzących szkolenia dla kandydatów na członków rad nadzorczych i ubiegających się o akceptację harmonogramów i programów tych szkoleń. Przedmiotem spotkania była współpraca ośrodków z ministerstwem w zakresie uzyskiwania akceptacji programów szkoleń, zgłaszania uczestników szkoleń na egzamin oraz organizacja i przeprowadzanie egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Chcąc ułatwić osobom zainteresowanym przygotowanie do egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych, na spotkaniu przekazano przedstawicielom ośrodków szkoleniowych przykładowe pytania części pisemnej egzaminu oraz zestawienie głównych aktów prawnych i literatury fachowej, która została wykorzystana do przygotowania pytań egzaminacyjnych w zakresach tematycznych nieobjętych aktami prawnymi. Wyżej wymienione dokumenty zostały opublikowane w dniu 7 stycznia 2009 r. na stronie internetowej ministerstwa w komunikacie dotyczącym egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych i tym samym udostępnione wszystkim osobom zainteresowanym.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem (Dz.U. Nr 198, poz. 2038, z późn. zm.), listę egzaminatorów ustala minister skarbu państwa. Zarządzeniem ministra skarbu państwa nr 20 z dnia 30 czerwca 2008 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych podmiotów z udziałem Skarbu Państwa określiłem wymogi, jakim musi odpowiadać osoba, która może pełnić funkcję egzaminatora. Na liście egzaminatorów mogą zostać umieszczone wyłącznie osoby, które nie prowadzą zajęć na szkoleniach dla kandydatów na członków rad nadzorczych oraz posiadają:
- co najmniej wyższe wykształcenie magisterskie,
- uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych,
- co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracach rad nadzorczych.
Weryfikacja listy egzaminatorów dokonywana jest co 6 miesięcy.
Z poważaniem
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 11 lutego 2009 r.