VI kadencja

Zapytanie w sprawie niepokojących wstrząsów ziemi odczuwalnych na terenie gm. Chełmek w Małopolsce

Zapytanie nr 6337

do ministra środowiska

w sprawie niepokojących wstrząsów ziemi odczuwalnych na terenie gm. Chełmek w Małopolsce

   Stan faktyczny

   Na przełomie grudnia 2009 r. i stycznia 2010 r. mieszkańcy powiatu oświęcimskiego odczuwali kilkadziesiąt groźnych wstrząsów ziemi. Tąpnięcia były na tyle silne, że mieszkańcy zaczęli obawiać się o swoje bezpieczeństwo, zdrowie oraz majątek.

   Z informacji przekazanych przez burmistrza Chełmka, gminy, na terenie której owe wstrząsy są najbardziej odczuwalne, wynika, że występuje bezpośredni związek między groźnymi tąpnięciami, a robotami górniczymi prowadzonymi przez KWK Piast w Bieruniu. Jak wskazuje burmistrz, w ostatnich miesiącach ilość odczuwalnych niebezpiecznych wstrząsów, stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, wzrosła do kilkudziesięciu, nie licząc już tych, które są nieco lżejsze. Burmistrz występował z licznymi interwencjami do Zarządu KWK Piast, informując o zaistniałych zdarzeniach. Niestety po krótkim okresie bez wstrząsów zaczęły one ponownie występować na wspomnianym wyżej terenie.

   Ponadto pragnę dodać, że podczas przygotowywania niniejszego zapytania, we wtorek 9 lutego, w godzinach porannych, osobiście mogłem odczuć bardzo niepokojący i niespodziewany wstrząs w Libiążu, miejscowości, w której mieszkam. Jak się okazało, owe niespodziewanie silne tąpnięcie ziemi było odczuwalne w tym samym czasie m.in. na terenie Oświęcimia, Chełmka, Gorzowa, Bierunia, Imielina, Katowic, Jaworzna, Chrzanowa i wspomnianego już Libiąża. W krótkim czasie pojawiły się medialne informacje, że za tak duży i niebezpieczny wstrząs była odpowiedzialna KWK Piast, gdzie na poziomie ok. 700 m miał on swoje epicentrum.

   Jak podkreślają mieszkańcy Chełmka, tego rodzaju wstrząsy występują na ich terenie niezwykle często, natomiast interwencje w KWK Piast nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.

   Pytania

   W związku z powyższym pragnę zapytać:

   1. Czy KWK Piast przeprowadza eksploatację górniczą zgodnie z przepisami i normami górniczymi oraz obowiązującym planem ruchu zakładu?

   2. Z prawidłowej oceny zasięgu szkodliwego oddziaływania robót górniczych na powierzchnię wynika obowiązek naprawy powstałych szkód przez przedsiębiorcę górniczego (w tym wypadku KWK Piast). Czy w tym zakresie ocena oddziaływania eksploatacji na powierzchnię jest prawidłowa, a w szczególności czy obejmuje teren, gdzie pojawiają się wstrząsy mogące spowodować szkody górnicze?

   3. Czy KWK Piast ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za nasilające się odczuwalne tąpnięcia ziemi na terenie wskazanym w niniejszym zapytaniu?

   4. Czy w związku ze wstrząsem odnotowanym 9 lutego br. w godzinach porannych na terenie Oświęcimia, Chełmka, Gorzowa, Bierunia, Imielina, Katowic, Jaworzna, Chrzanowa i Libiąża istnieje prawdopodobieństwo występowania tzw. naturalnych ruchów tektonicznych na tym terenie?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Tadeusz Arkit

   Warszawa, dnia 8 lutego 2010 r.