VI kadencja

Interpelacja w sprawie otwarcia drogi wodnej Kraków - Niepołomice - Sandomierz przez podjęcie realizacji zadania: Budowa stopnia wodnego Niepołomice na rzece Wiśle, które zostało usunięte z listy rezerwowej priorytetu III: Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska, działania 3.1: Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w ramach Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝

Interpelacja nr 9061

do ministra środowiska

w sprawie otwarcia drogi wodnej Kraków - Niepołomice - Sandomierz przez podjęcie realizacji zadania: Budowa stopnia wodnego Niepołomice na rzece Wiśle, które zostało usunięte z listy rezerwowej priorytetu III: Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska, działania 3.1: Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w ramach Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝

   Realizacja budowy stopnia wodnego Niepołomice pozwoli na osiągnięcie następujących celów:

   - zahamowanie procesów erozji w korycie rzeki Wisły poniżej stopnia wodnego Przewóz,

   - zabezpieczenie stopnia wodnego Przewóz przed podmywaniem i utratą stateczności,

   - przedłużenie drogi wodnej górnej Wisły do Niepołomic,

   - otwarcie drogi wodnej Kraków - Niepołomice - Sandomierz, niedrożnej z powodu tzw. płycizny Niepołomice,

   - wykorzystanie odnawialnego źródła energii elektrycznej, tj. przepływowej elektrowni wodnej o mocy ok. 3 MW możliwej do zainstalowania na stopniu wodnym.

   Elektrownie wodne działają z powodzeniem m.in. na stopniach wodnych Kościuszko, Smolice i Łączany tworzących kaskadę górnej Wisły. Odtworzenie drogi wodnej górnej Wisły przyczyni się do oszczędności energii, redukcji emisji spali, zmniejszenia zużycia i zatłoczenia dróg oraz podniesie atrakcyjność turystyczną gmin położonych nad Wisłą.

   Projekt budowy stopnia wodnego Niepołomice był przygotowywany przez RZGW w Krakowie. Jednostki budżetowe, jakimi są regionalne zarządy gospodarki wodnej, nieposiadające własnych środków na przygotowanie inwestycji powinny korzystać z pomocy technicznej. Jest to możliwe jedynie w przypadku wpisania projektu na listę projektów kluczowych.

   Polityka energetyczna Polski do 2005 r., dokument długookresowy, zakłada m.in.:

   - utrzymanie stabilnych mechanizmów wsparcia wykorzystania OZE,

   - intensyfikację wykorzystania małej energetyki wodnej.

   Osiągnięcie udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energii na poziomie założonym w rządowych dokumentach strategicznych nie będzie możliwe bez zdecydowanych działań wspierających inwestowanie w źródła energii odnawialnej.

   Prosimy w związku z powyższym o odpowiedzi na pytania:

   1. Czy Pan Minister podejmie działania w celu wsparcia przygotowania realizacji przedmiotowego projektu?

   2. Czy obecnie w małopolskim Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie mają miejsce działania przygotowawcze do realizacji przedmiotowej inwestycji?

   3. Jaki jest horyzont czasowy ewentualnych prac?

   4. Jakie są główne przeszkody dla szybkiego przygotowania realizacji tego projektu?

   Poseł Anna Paluch

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 31 marca 2009 r.