VI kadencja
Interpelacja nr 23459
do ministra zdrowia
w sprawie zasad funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej na przykładzie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie
Szanowna Pani Minister! Zwracam się do Pani Minister z ponowną interpelacją dotyczącą zasad funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej na przykładzie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Rzeszowie.
Zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej: ˝Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami:
1) higieny środowiska,
2) higieny pracy w zakładach pracy,
3) higieny radiacyjnej,
4) higieny procesów nauczania i wychowania,
5) higieny wypoczynku i rekreacji,
6) zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku,
7) higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne - w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.˝.
Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie oraz pracownicy stacji epidemiologicznych w całej Polsce są zaniepokojeni obecną sytuacją administracyjną stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
Z danych przekazanych przez WSSE w Rzeszowie wynika, że od 1999 r. w wyniku reform administracji specjalnych wpływ na pracę Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) w coraz większym stopniu mają: resort administracji ogólnej, wojewodowie, starostwie i samorząd powiatowy. Co więcej, wojewódzkie i powiatowe i stacje sanitarno-epidemiologiczne nie podlegają pod Ministerstwo Zdrowia, natomiast Główny Inspektorat Sanitarny sprawuje nad nimi jedynie nadzór merytoryczny. Kwestią finansowania i organizacją zajmuje się wojewoda. Sytuacja ta w związku z brakiem sprawności organizacyjnej naraża bezpieczeństwo zdrowotne populacji. Niekorzystną kwestią jest również zmniejszenie środków finansowych na funkcjonowanie i działania podejmowane przez PIS, a także niskie wynagrodzenia pracowników. Obecnie wynagrodzenia pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. podkarpackiego od wielu lat są najniższe w cały kraju. Ponadto wynagrodzenia te znacznie różnią się od wynagrodzeń innych pracowników administracji i ochrony zdrowia i są nieadekwatne do rangi wykonywanej przez nich pracy.
Państwowa Inspekcja Sanitarna istnieje w strukturach europejskiego rynku oraz współpracuje z instytucjami w całej Europie, co jest zasługą ze strony doświadczonych i wyspecjalizowanych pracowników, a także zaplecza finansowego. Od lat sytuacja finansowa PIS się pogarsza, co przejawia się m.in. redukcją etatów, obniżonymi normami badań prób żywności. W tej sytuacji stacje sanitarno-epidemiologiczne musiały zacząć wypracowywać środki na utrzymanie. Nowa ustawa o finansach publicznych wpłynęła na zlikwidowanie rachunków obrotowych utrzymywanych dla działań zarobkowych, skutkiem czego PIS nie mogą prowadzić działalności zarobkowej, wypracowywać środków finansowych na utrzymanie i funkcjonowanie, co wpływa niekorzystnie na płynność finansową stacji.
PIS od wielu lat sprawuje realny, stały i wszechstronny nadzór nad bezpieczeństwem żywności. Obecnie w resorcie rolnictwa tworzona jest Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, do której obowiązków będzie należał nadzór nad zdrowiem roślin, zwierząt, a także w zakresie upraw i hodowli. Według pracowników PIS jest to określenie innych działań terminami właściwymi dla zadań podejmowanych na co dzień przez pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych.
W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z pytaniami:
1. Jakie jest stanowisko Pani Minister i kierowanego przez Panią resortu w sprawie sygnalizowanego problemu?
2. Jakie rozwiązania będzie realizował rząd RP w przedmiotowej sprawie?
3. Czy kierowany przez Panią Minister resort planuje wprowadzenie zmian prawnych, które umożliwią Państwowej Inspekcji Sanitarnej funkcjonowanie na dotychczasowych zasadach?
Poseł Andrzej Ćwierz
Jarosław, dnia 21 czerwca 2011 r.