VI kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na interpelację nr 10966
w sprawie ograniczeń w zakresie dostępu do usług turystycznych, na przykładzie Uzdrowiska Horyniec sp. z o.o. w Horyńcu-Zdroju
Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem z dnia 26 sierpnia 2009 r. (znak: SPS-023-10966/09) dotyczącym interpelacji posła Andrzeja Szlachty w sprawie ograniczeń w zakresie dostępu do usług turystycznych, na przykładzie Uzdrowiska Horyniec sp. z o.o. w Horyńcu-Zdroju, uprzejmie informuję, co następuje:
Podstawową działalnością spółki Uzdrowisko Horyniec sp. z o.o. jest uzdrowiskowa działalność lecznicza. Działalność ta prowadzona jest przez działający w ramach struktury organizacyjnej spółki Niepubliczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Uzdrowisko Horyniec, w ramach którego realizowane jest:
- sanatoryjne leczenie w obiektach Dom Zdrojowy, Jawor i Modrzew,
- ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe w Zakładzie Przyrodoleczniczym,
- rehabilitacja sanatoryjna oraz ambulatoryjna.
Leczenie uzdrowiskowe w zakresie chorób reumatycznych i chorób narządu ruchu prowadzone jest w oparciu o bazę zabiegową Zakładu Przyrodoleczniczego - obiektu nowoczesnego dostosowanego dla osób niepełnosprawnych. Zakład Przyrodoleczniczy posiadający basen leczniczy oferuje bogaty wachlarz zabiegów opartych o własne wysokiej jakości tworzywa lecznicze, tj.: borowinę typu niskiego i leczniczą wodę siarczkowo-siarkowodorową.
Aktualnie spółka dysponuje 195 łóżkami sanatoryjnymi, z czego 71% obłożonych jest kuracjuszami kierowanymi przez 13 oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie zawartych umów oraz 29% kuracjuszami tzw. komercyjnymi. W ramach skierowania spółka zabezpiecza przyjmowanym kuracjuszom zakwaterowanie, żywienie, zabiegi balneologiczne oraz całodobową opiekę pielęgniarsko-medyczną.
Niezależnie od powyższych zadań podstawowych, spółka podejmuje działania na rzecz zorganizowania kuracjuszom czasu wolnego. Z wyjaśnień zarządu spółki wynika, że działalność ta związana jest z czytelnictwem i oświatą, rozrywką, turystyką pieszą i autokarową. Turystykę autokarową prowadzą aktualnie uprawnione biura turystyczne. Spółka współpracuje w tym zakresie z firmą turystyczną QUAND z Tomaszowa Lubelskiego. Od roku 2007 spółka posiada z firmą turystyczną QUAND zawartą umowę na sprzedaż pełnopłatnych pobytów wypoczynkowo-leczniczych w obiektach spółki, co pozwala tej firmie na reklamę ośrodka sanatoryjnego w swoich folderach i na stronie internetowej.
Zarząd poinformował, że w lutym 2009 r. swoje usługi turystyczne zaoferowała także firma VOYAGER również z Tomaszowa Lubelskiego, zwracając się do zarządu spółki z prośbą o wyrażenie zgody na organizowanie dla kuracjuszy wycieczek autokarowych oraz reklamę swoich usług w obiektach spółki. W trakcie prowadzonych rozmów dokonano ustnych ustaleń dotyczących zasad prowadzenia tej działalności.
Zarząd wyjaśnił, że spółka nie pośredniczy w umowie między kuracjuszami a firmą turystyczną, ale dając przyzwolenie na reklamę usług firm turystycznych w swoim obiekcie, ponosi z tego tytułu odpowiedzialność wobec swoich kuracjuszy za rzetelność ich obsługi, za nieszkodzenie procesowi leczenia, a także za komfort pobytu na turnusie sanatoryjnym. Wspólne ustalenie takich zasad uzasadnione jest też względami organizacyjnymi. Zarząd poinformował, że potwierdzeniem słuszności przyjęcia takich rozwiązań w sferze m.in. zagospodarowania czasu wolnego kuracjuszom jest bardzo dobre obłożenie posiadanej bazy łóżkowej.
Zarząd podkreślił, że wszystkie formy organizowania czasu wolnego kuracjuszy realizowane w ramach własnych uwzględniają podstawowy cel pobytu kuracjuszy w Horyńcu-Zdroju, tj. leczenie.
Odpowiadając na pytanie, czy są ustalone wewnętrzne przepisy dotyczące uzdrowisk, domów wypoczynkowych czy sanatoriów w zakresie równej konkurencji firm turystycznych świadczących usługi dla kuracjuszy, uprzejmie informuję, że zgodnie z Kodeksem spółek handlowych oraz umową spółki, zarząd prowadzi sprawy spółki, w tym zawiera umowy związane z podstawową działalnością spółki, którą jest przede wszystkim uzdrowiskowa działalność lecznicza, a nie świadczenie usług turystycznych dla kuracjuszy. Zarząd, wychodząc naprzeciw potrzebom kuracjuszy, niejako dodatkowo, podjął działania związane z zagospodarowaniem czasu wolnego kuracjuszy, co w ocenie Ministerstwa Skarbu Państwa nie wymaga tworzenia dodatkowych przepisów prawa w tym zakresie. Należy zauważyć, że ani minister skarbu państwa działający jako zgromadzenie wspólników, ani rada nadzorcza nie mają prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki.
Odnośnie do pytania, czy ministerstwo ustaliło wytyczne dla kierownictwa wymienionych ośrodków w zakresie przestrzegania przepisów o równej konkurencji, uprzejmie informuję, że w tej sprawie, w ocenie Ministerstwa Skarbu Państwa, wystarczające są ogólnie obowiązujące przepisy prawa i nie wymagają one dodatkowych wytycznych ze strony ministerstwa dla spółek uzdrowiskowych.
Odnośnie do podniesionej kwestii kontroli w wymienionym uzdrowisku w zakresie równego dostępu firm turystycznych, chcących świadczyć usługi kuracjuszom, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się do Rady Nadzorczej Spółki Uzdrowisko Horyniec sp. z o.o., sprawującej stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności, o wprowadzenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia sprawy świadczenia usług turystycznych przez spółkę w celu dokonania jej analizy i ustaleń w tym zakresie.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pragnę jeszcze raz podkreślić, że świadczenie usług kuracjuszom w zakresie zagospodarowania ich czasu wolnego nie jest podstawowym przedmiotem działalności spółek uzdrowiskowych, w tym spółki Uzdrowisko Horyniec sp. z o.o., która świadczy uzdrowiskowe usługi lecznicze, a nie turystyczne.
Z poważaniem
Minister
Aleksander Grad
Warszawa, dnia 14 września 2009 r.