VI kadencja
Interpelacja nr 13398
do ministra finansów
w sprawie objęcia niepublicznych szkół językowych 22-procentową stawką podatku VAT
W lipcu br. na stronach internetowych resortu pojawiła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy o podatku VAT od towarów i usług (projekt z dnia 2 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług). Jednym z jego najważniejszych punktów jest objęcie stawką VAT 22% szkół językowych, które są teraz zwolnione z płacenia tego podatku.
Ewentualne wejście w życie nowelizacji wpłynie na drastyczny wzrost cen kursów językowych i z pewnością ograniczy większości obecnych słuchaczy dostęp do szkoleń lingwistycznych. Zmiany odbiorą mniej zamożnym Polakom możliwość kształcenia, co w efekcie doprowadzi do zmniejszenia ich szansy na skuteczne konkurowanie na rynku pracy w Polsce i za granicą.
Będąc członkiem Unii Europejskiej, musimy nadrabiać dystans dzielący nas do najbogatszych jej członów, a Pan Minister chce podjąć działania mogące bardzo zwolnić ten proces. Po zmianie obecnej ustawy nauka języków obcych stanie się dobrem luksusowym dostępnym tylko dla najbardziej zamożnych, a przecież tylko inwestycje w kapitał ludzki dają nam możliwość szybkiego dogonienia lepiej rozwiniętych krajów Wspólnoty.
Z powodu kryzysu od roku szkoły obserwują coraz mniejsze zainteresowanie klientów ich usługami. Niezależne badania przeprowadzone przez CBOS dowodzą, że liczba kursantów w ostatnim czasie spadła w Polsce o blisko 25%. Biorąc pod uwagę powyższe dane, można łatwo przewidzieć, że mimo objęcia szkół językowych podatkiem VAT zmniejszą się wpływy do budżetu państwa z tytułu ich działalności. Jednocześnie rozwiązania te pogorszą sytuację szkół językowych w małych miejscowościach, gdzie wynagrodzenie statystycznego mieszkańca jest znacznie niższe niż średnia krajowa. Większość placówek sieciowych będzie musiała natomiast ograniczyć koszty, co zapewne spowoduje konieczność redukcji zatrudnienia.
Szkoły językowe działające legalnie uważają również, że wprowadzenie 22-procentowej stawki VAT na kursy lingwistyczne doprowadzi do powiększenia szarej strefy, czyli rozwoju nieewidencjonowanych korepetycji językowych, od których nie są odprowadzane żadne składki oraz podatki. Dzięki działalności szkół językowych do budżetu państwa regularnie wpływają składki z PIT lub CIT zarówno od osób fizycznych prowadzących taką działalność, jak i spółek handlowych, ale również od dochodów nauczycieli prowadzących zajęcia.
Polska jest krajem, który nie może poszczycić się wysokim poziomem znajomości języków. Decyzja o objęciu szkoleń językowych najwyższą stawką VAT spowoduje zmniejszenie naszej zdolności konkurowania na globalnym rynku o miejsca na uczelni i miejsca pracy, a w konsekwencji negatywnie wpłynie na przyszłą sytuację ekonomiczną i społeczną młodych Polaków.
Pan Minister powinien wiedzieć, jak znajomość języków obcych pomaga w życiu, w końcu mówi Pan płynnie po angielsku, francusku, rosyjsku i hiszpańsku.
W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Dlaczego szkoły językowe mają być opodatkowane 22-procentową stawką VAT?
2. Największą grupę słuchaczy stanowią dzieci i młodzież, czyli grupy wrażliwe na zmianę cen. Dlaczego wprowadzenie proponowanego podatku VAT ma zmniejszyć ich popyt na profesjonalnie prowadzone kursy językowe?
3. Czy nie uważa Pan, że wprowadzenie proponowanego podatku VAT w ustawie może spowodować upadek wielu małych średnich szkół językowych, a nawet załamanie się tego rynku?
4. Czy zdaniem Pana Ministra Polska nie potrzebuje ludzi wykształconych i znających języki obce?
5. Jakimi unijnymi dyrektywami posiłkowało się ministerstwo, przygotowując projekt?
6. Jakie wpływy do budżetu szacuje się uzyskać w wyniku wprowadzenia najwyższego podatku VAT dla szkół językowych?
7. Czy są już może wyniki konsultacji społecznych dotyczących ostatecznego kształtu projektu?
Z poważaniem
Poseł Iwona Arent
Warszawa, dnia 2 grudnia 2009 r.