VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie likwidacji jednostki wojskowej 16. Pomorskiego Pułku Artylerii w Braniewie oraz ograniczenia liczebności innych jednostek wojskowych

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 19200

w sprawie likwidacji jednostki wojskowej 16. Pomorskiego Pułku Artylerii w Braniewie oraz ograniczenia liczebności innych jednostek wojskowych

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pani poseł Iwony Arent w sprawie likwidacji jednostki wojskowej 16. Pomorskiego Pułku Artylerii w Braniewie oraz ograniczenia liczebności innych jednostek wojskowych (SPS-023-19200/10), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Planowane działania reorganizacyjne w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynikają ze zmieniających się uwarunkowań i potrzeb obronnych naszego kraju. Obecnie w resorcie obrony narodowej wdrażane są postanowienia ˝Programu rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2009-2018˝. Zawiera on zapisy dotyczące m.in. przeformowania, rozformowania, integracji, jak również sformowania nowych jednostek wojskowych. Wdrożony zostanie nowy model organizacji i funkcjonowania jednostek artylerii Wojsk Lądowych polegający na ich zintegrowaniu w ramach trzech pułków, z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowego potencjału bojowego. Przyjęte w tym obszarze rozwiązania mają charakter systemowy. W grupie jednostek wojskowych planowanych do rozformowania znajduje się 16. Pomorski Pułk Artylerii stacjonujący w Braniewie.

   Pragnę podkreślić, że wszystkie zmiany skutkujące przebudową struktur rodzajów i komponentów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poddawane są wszechstronnym analizom, ze szczególnym uwzględnieniem zasady koszt - efekt, w kontekście potrzeb obronnych, wydatkowania ograniczonych środków finansowych z budżetu państwa, a także skutków dla społeczności lokalnych. Prace analityczne, prowadzone na etapie planistycznym, wskazały na potrzebę przeformowania 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie, z jednoczesnym włączeniem w jego skład sił i środków z 16. Pomorskiego Pułku Artylerii. Pozostawienie tych dwóch jednostek w dotychczasowej strukturze organizacyjnej oceniono jako nieuzasadnione również ze względów ekonomicznych. Ponadto infrastruktura wojskowa 5. Lubuskiego Pułku Artylerii jest w lepszym stanie technicznym niż infrastruktura będąca obecnie w dyspozycji 16. Pomorskiego Pułku Artylerii.

   Niemniej jednak garnizon wojskowy w Braniewie nadal będzie funkcjonował wraz z jego największą jednostką wojskową - 9. Brygadą Kawalerii Pancernej. W związku z tym twierdzenie głoszące, że rozformowanie 16. Pomorskiego Pułku Artylerii pozbawi mieszkańców Braniewa ich głównego źródła utrzymania, nie znajduje uzasadnienia.

   W przypadku wystąpienia konieczności zwolnienia żołnierzy zostaną oni objęci systemem pomocy rekonwersyjnej. Natomiast w odniesieniu do zwalnianych pracowników wojska zostaną podjęte stosowne działania osłonowe, zgodnie z ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, ze zm.). Wszelkie przedsięwzięcia w tym zakresie będą realizowane zgodnie z procedurami zawartymi w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, ze zm.).

   Ponadto pragnę poinformować, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od momentu otrzymania informacji o planowanych zwolnieniach w resorcie obrony narodowej na bieżąco współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej w zakresie możliwych do wdrożenia działań na rzecz zminimalizowania negatywnych skutków związanych z utratą zatrudnienia przez pracowników wojska.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że zbędna infrastruktura wojskowa z chwilą rozformowania jednostki wojskowej lub opuszczenia kompleksu wojskowego przez instytucje wojskowe, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w ustawie z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1711, ze zm.) i w decyzji nr 156/MON ministra obrony narodowej z dnia 19 maja 2005 r. w sprawie zadań w zakresie przekazywania Agencji Mienia Wojskowego niektórych składników mienia Skarbu Państwa (Dz. Urz. MON Nr 10, poz. 86, ze zm.), przekazana zostanie do Agencji Mienia Wojskowego w celu jej dalszego zagospodarowania. Agencja Mienia Wojskowego, posiadając uprawnienia do pełnego gospodarowania mieniem, może m.in. wnieść je do spółek, oddać w użytkowanie, najem, dzierżawę, użyczenie lub trwały zarząd, a także przekazać, w drodze umowy, na własność jednostce samorządu terytorialnego na cele związane z inwestycjami służącymi wykonywaniu zdań własnych.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pozostaję w przekonaniu, że uzna je Pan Marszałek za satysfakcjonujące.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Czesław Piątas

   Warszawa, dnia 23 listopada 2010 r.