VI kadencja
Zapytanie nr 2844
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie rozbieżności stanowisk prezentowanych przez terenowych przedstawicieli rządu i koalicji rządowej odnośnie do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Programowej Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku rozesłał 27 października 2008 r. do parlamentarzystów z woj. podlaskiego stanowisko rady programowej z dnia 21 października 2008 r. w sprawie usytuowania OHP w związku z przedłożonym w Sejmie rządowym projektem ustawy o zmianach w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (druk nr 1073). Do stanowiska tego przewodniczący Wojewódzkiej Rady Programowej Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku dołączył swoją prośbę ˝o uwzględnienie go w trakcie prac nad ww. ustawą i pozostawienie Ochotniczych Hufców Pracy jako państwowej jednostki organizacyjnej˝.
Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Programowej Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku jest pan Wojciech Dzierzgowski - wicewojewoda podlaski, którego obowiązuje, tak samo jak wojewodę, stanowisko rządu, którego jest przedstawicielem na terenie województwa. Rządowy projekt powyższej ustawy zakłada podporządkowanie Ochotniczych Hufców Pracy samorządom województw, a wicewojewoda podlaski, tym razem w roli przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Programowej OHP w Białymstoku, jest temu przeciwny. Przeciwni są również, jak można wnioskować, inni członkowie tego gremium reprezentujący koalicję rządową PO-PSL, np. podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel, również przedstawiciel administracji rządowej (PO), marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański (PO), prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (PO), przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Mieczysław Bagiński (PSL). Rząd chce przekazać Ochotnicze Hufce Pracy samorządom województw, a jego przedstawiciele oraz przedstawiciele wspierającego go zaplecza politycznego, koalicji PO-PSL są temu przeciwni. W mojej ocenie sytuacja ta jest kuriozalna i wymaga pilnego i jednoznacznego wyjaśnienia.
W związku z tym, działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350, z późn. zm.), uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy wojewodę, wicewojewodę, kuratora oświaty oraz innych przedstawicieli rządu i administracji rządowej w województwie obowiązuje stanowisko rządu i premiera w sprawach wynikających z projektów ustawy kierowanych przez prezesa Rady Ministrów do parlamentu?
2. Czy stanowisko rządu wyrażone w skierowanym do Sejmu projekcie ustawy o zmianach w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (druk 1073) dotyczące usytuowania organizacyjnego i kompetencyjnego Ochotniczych Hufców Pracy uległo zmianie w stosunku do pierwotnego przedłożenia?
3. Jak pan premier ocenia działania podległych sobie przedstawicieli administracji rządowej, którzy - jak pokazuje to przywołany wyżej przykład - angażują się w przedsięwzięcia niezgodne z polityką i stanowiskiem rządu?
4. Jakie konsekwencje zamierza pan premier wyciągnąć w stosunku do wymienionych wyżej urzędników podejmujących działania sprzeczne z polityką i stanowiskiem rządu?
Proszę, aby w przedstawionej sprawie stanowisko zajął również minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna, którego nadzorowi podlega bieżąca działalność administracji rządowej w województwie, by wykluczyć ewentualność akceptacji z jego strony dla działań niezgodnych ze stanowiskiem pana premiera.
Na marginesie chciałbym podkreślić, że Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za pozostawieniem Ochotniczych Hufców Pracy w obecnej strukturze usytuowania organizacyjnego i kompetencyjnego i jest przeciwne rządowemu projektowi ich podporządkowania samorządom województw.
Z wyrazami szacunku
Poseł Jarosław Zieliński
Warszawa, dnia 10 listopada 2008 r.