VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie utworzenia w wytypowanych szpitalach stanowiska koordynatora ds. transplantologii

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 3404

w sprawie utworzenia w wytypowanych szpitalach stanowiska koordynatora ds. transplantologii

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Romana Kaczora z dnia 20 lutego 2009 r. przekazaną przy piśmie z dnia 26 lutego 2009 r., znak MZ-BMK-070-10342-1/AJ/09, w sprawie finansowania działalności koordynatorów transplantacyjnych w polskich szpitalach, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

   W odniesieniu do przytoczonych przez pana posła informacji, zgodnie z którymi w Polsce działa obecnie kilkunastu koordynatorów transplantacyjnych, wyjaśniam, iż od marca 2007 r. prowadzone są szkolenia w zakresie koordynacji procesu pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Ww. szkolenia ukończyły już 123 osoby, które pełnią funkcje koordynatorów transplantacyjnych w wybranych zakładach opieki zdrowotnej na terenie Polski. Nadmieniam, iż realizator szkolenia koordynatorów wyłaniany jest w drodze konkursu ofert na realizację programu polityki zdrowotnej pn.: Narodowy Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2006-2009 ˝Polgraft˝.

   W odniesieniu do pytania nr 1 informuję, iż szkolenia koordynatorów transplantacyjnych w roku 2009 będą finansowane ze środków przeznaczonych na realizację w roku bieżącym Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2006-2009 ˝Polgraft˝. Każdy uczestnik konkursu ofert na wybór realizatora szkolenia koordynatorów musi spełniać m.in. odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia szkoleń oraz w zakresie zaplecza dydaktycznego, w szczególności wykładowcy muszą legitymować się odpowiednim poziomem wiedzy dotyczącej medycyny transplantacyjnej. Przewiduje się, że w 2009 r. przeszkolonych w ten sposób zostanie łącznie około 60 osób. Koszt ww. szkoleń w latach ubiegłych, zgodnie z najkorzystniejszą pod względem cenowym ofertą, wynosił 234 000 zł. Ponadto projekt nowelizacji ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 169, poz. 1411), którego I czytanie odbyło się na posiedzeniu Komisji Zdrowia Sejmu RP w dniu 18 lutego br., przewiduje wyszkolenie w 2010 r. także około 60 koordynatorów pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Zgodnie z oceną skutków regulacji do projektu nowelizacji ww. ustawy realizacja tego celu będzie wymagała przeznaczenia środków finansowych w szacunkowej kwocie 234 000 zł. Środki w tej wysokości powinny być ujęte w ustawie budżetowej na rok 2010 w części budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia. Powyższe jest uzależnione od terminu wejścia w życie nowelizacji ww. ustawy. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że w ciągu trzech lat liczba przeszkolonych w ten sposób koordynatorów wyniesie około 250 osób, co powinno spowodować, iż potencjalnie w każdym szpitalu, który jest przygotowany do pobierania komórek, tkanek i narządów od dawców zmarłych, będą działali koordynatorzy transplantacyjni.

   W odniesieniu do pytań nr 2 i 3 informuję, iż funkcję koordynatora transplantacyjnego pełnią osoby z wykształceniem medycznym (kierunek lekarski, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne) z reguły już zatrudnione przez dany szpital. Stąd też finansowanie zatrudnienia w zakładach opieki zdrowotnej koordynatorów transplantacji odbywa się przede wszystkim w ramach umów, na podstawie których osoby pełniące ww. funkcję są zatrudnione. Oprócz możliwości powołania na stanowisko koordynatora osób spośród własnego personelu, dyrektorzy szpitali mogą także zatrudnić koordynatora osobno na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach (Dz. U. Nr 30, poz. 300, z późn. zm.). Taryfikator kwalifikacyjny stanowiący załącznik do ww. rozporządzenia przewiduje stanowisko ˝starszego koordynatora pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów˝ (wymóg posiadania wyższego wykształcenia medycznego, przeszkolenia specjalistycznego i 2 lat doświadczenia zawodowego bądź średniego wykształcenia medycznego, przeszkolenia specjalistycznego i 5 lat doświadczenia zawodowego) oraz ˝koordynatora pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów˝ (wymóg posiadania wyższego wykształcenia medycznego, przeszkolenia specjalistycznego i rocznego doświadczenia zawodowego bądź średniego wykształcenia medycznego, przeszkolenia specjalistycznego i 2 lat doświadczenia zawodowego). Rozwiązania prawne dotyczące działalności koordynatorów transplantacji są również uregulowane na poziomie aktów prawa wewnętrznego wydawanych przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Załącznik do zarządzenia nr 34/2008/DSOZ prezesa NFZ z dnia 12 czerwca 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tabeli 1.2.1.1. ˝leczenie szpitalne - oddziały szpitalne - hospitalizacja˝, przewiduje przyznanie potencjalnemu świadczeniodawcy 1 punktu jednostkowego za ˝zapewnienie realizacji zadań związanych z koordynacją przeszczepów - zatrudnienie w wymiarze czasu pracy nie mniej niż 1/4 etatu˝.

   Nadmieniam, iż rolą ministra zdrowia w tym zakresie jest kreowanie polityki zdrowotnej państwa, natomiast finansowanie kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników systemu ochrony zdrowia należy do ustawowych zadań odpowiednich jednostek.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Marek Twardowski

   Warszawa, dnia 13 marca 2009 r.