VI kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 7930
w sprawie działań mazowieckiego kuratorium oświaty w zakresie kontroli niepublicznych placówek oświatowych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na nadesłane zapytanie pana posła Jarosława Stawiarskiego (SPS-024-7930/10) z dnia 6 października br. w sprawie działań mazowieckiego kuratorium oświaty w zakresie kontroli niepublicznych placówek oświatowych, uprzejmie informuję, co następuje.
Z informacji udzielonej przez dyrektora Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Warszawie wynika, że kontrole w szkołach prowadzonych przez panią Z. D. (tj. Studium Edukacji ˝Elita˝, Policealnej Szkole Zawodowej ˝Elita˝, Niepublicznym Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych oraz Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych ˝Elita˝) miały charakter doraźny i zostały wszczęte w związku z pismem z 10 marca 2009 r. zastępcy dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia.
W piśmie tym pani dyrektor poinformowała o wpłynięciu do Ministerstwa Zdrowia pisma wskazującego na wprowadzanie w błąd osób, które chciałyby wykonywać zawód medyczny po nauce w Policealnej Szkole Zawodowej ˝Elita˝. Nawiązała także do faktu nieuzyskania przez tę szkołę pozytywnej opinii Ministerstwa Zdrowia przy ubieganiu się o uzyskanie uprawnień szkoły publicznej dla zawodu: opiekunka dziecięca, z powodu braków i niezgodności z obowiązującymi przepisami w dokumentacji przesłanej wraz z wnioskiem w tej sprawie.
Pierwsza kontrola doraźna we wszystkich (4) szkołach kierowanych przez panią Z. D. została przeprowadzona przez Kuratorium Oświaty w Warszawie 17 kwietnia 2009 r. W wyniku kontroli stwierdzono nieprawidłowości w kształceniu w zawodzie: opiekunka dziecięca w Studium Edukacji ˝Elita˝, wskutek czego pani Z. D. zobowiązała się do zaprzestania w trybie natychmiastowym kształcenia słuchaczy w tym zawodzie w tej szkole. Efektem przeprowadzonej kontroli było także wydanie łącznie 44 zaleceń dotyczących funkcjonowania pozostałych szkół. Wskazano w nich m.in. na posiadanie przez szkoły statutów sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa, nieposiadanie szkolnych zestawów programów, niestosowanie zasad klasyfikowania i promowania słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów ustalonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, ponadto na przyjmowanie słuchaczy na wyższe semestry bez podstaw prawnych (w szkole nie ma odpisów arkuszy ocen wydanych przez szkoły, z których uczniowie odeszli, brak również indeksów czy świadectw z ww. szkół) oraz na zatrudnianie nauczycieli nieposiadających kwalifikacji określonych dla nauczycieli szkół publicznych.
Po uzyskaniu od pani Z. D. informacji o wykonaniu zaleceń wizytatorzy przeprowadzili kontrolę realizacji zaleceń.
Ponowna kontrola była zatem konsekwencją działań w zakresie nadzoru pedagogicznego i miała miejsce w październiku 2009 r. W wyniku jej przeprowadzenia okazało się, że większość (25) zaleceń nie została jednak zrealizowana.
W marcu 2010 r. po przeprowadzeniu ponownej kontroli doraźnej wykonania zaleceń, uwag i wniosków stwierdzono, że w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych ˝Elita˝ oraz Niepublicznym Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Warszawie nr 19 jeszcze nie usunięto nieprawidłowości, przez co szkoły te nadal nie spełniają wymagań określonych w art. 7 ust. 3 pkt 4 i 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.). Nadal w szkołach nie jest prowadzona dokumentacja przebiegu nauczania ustalona dla szkół publicznych, a niektórzy zatrudnieni nauczyciele obowiązkowych zajęć edukacyjnych nie posiadają wymaganych kwalifikacji.
W tej sytuacji mazowiecki kurator oświaty na podstawie art. 88 ww. ustawy, który stanowi, że uprawnienia szkoły publicznej mogą zostać cofnięte przez organ, który je nadał, jeżeli w trybie nadzoru pedagogicznego zostanie stwierdzone niespełnianie warunków, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, skierował do Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy wnioski o cofnięcie szkołom uprawnień szkoły publicznej.
Po wszczęciu przez Biuro Edukacji postępowania w przedmiotowej sprawie pani Z. D. złożyła odwołanie, w którym poinformowała o usunięciu wszystkich nieprawidłowości i wniosła o wydanie decyzji zgodnej ze stanem faktycznym. Biuro Edukacji zwróciło się do mazowieckiego kuratora oświaty o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.
W dniu 18 sierpnia 2010 r. przeprowadzono kontrolę doraźną wykonania wydanych wcześniej zaleceń, w wyniku której podtrzymany został wniosek w sprawie cofnięcia uprawnień Liceum Ogólnokształcącemu dla Dorosłych ˝Elita˝. Jednocześnie mazowiecki kurator oświaty wniósł o umorzenie postępowania w sprawie cofnięcia uprawnień Niepublicznemu Uzupełniającemu Liceum Ogólnokształcącemu dla Dorosłych w Warszawie nr 19.
Z powyższego wynika, że nie można zgodzić się z twierdzeniem, że nie było większych zastrzeżeń do pracy szkół prowadzonych przez panią Z. D.
Zgromadzona dokumentacja nie potwierdza także sugerowanego zarzutu, że celem działań Kuratorium Oświaty w Warszawie było odebranie tym szkołom uprawnień szkół publicznych. Zalecenia pokontrolne miały służyć zapewnieniu zgodności funkcjonowania szkół z przepisami prawa, a w konsekwencji zapewnieniu uczniom i słuchaczom warunków, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o systemie oświaty. Deklarowane przez panią Z. D. wypełnienie zaleceń wydanych przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny niewątpliwie doprowadziłoby do realizacji przez te szkoły zadań nałożonych na szkoły publiczne.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Krystyna Szumilas
Warszawa, dnia 21 października 2010 r.