VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie rządowego projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 9719

w sprawie rządowego projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

   Odpowiadając na pismo (znak: SPS-024-9719/11) przekazujące interpelację pana posła Piotra Polaka w sprawie rządowego projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, uprzejmie przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

   Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, przyjętym przez Sejm RP w dniu 13 maja 2011 r., właściciele nieruchomości będą zobowiązani ponosić na rzecz gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wysokość stawki opłaty określi rada gminy, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady komunalne nieregularnie, w szczególności sezonowo. Stawka opłaty będzie musiała być niższa w przypadku, gdy odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny.

   W przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie stanowiła iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty ustalonej przez radę gminy. W przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (np. sklepy, ogródki działkowe), opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie stanowiła iloczyn liczby pojemników oraz stawki opłaty za dany pojemnik ustalonej przez radę gminy. Zatem nie może być mowy o podwójnym ponoszeniu opłaty.

   Projektodawca nie przewidział ulg w ponoszeniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla żadnej z grup społecznych. Sposobem obniżenia opłaty w rodzinach wielodzietnych może być selektywne zbieranie odpadów komunalnych, za które to odpady stawka opłaty będzie niższa. Ponadto w odniesieniu do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta przysługiwać będą uprawnienia organów podatkowych, w tym: odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty płatności oraz umorzenie w całości lub części zobowiązania. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie będzie podatkiem, gdyż jej wysokość ma odzwierciedlać realny koszt gospodarowania odpadami komunalnymi przez gminę, wobec czego obniżenie jej dla jednej grupy społecznej będzie oznaczało przerzucenie tych kosztów na inną grupę społeczną.

   Podsekretarz stanu

   Bernard Błaszczyk

   Warszawa, dnia 31 maja 2011 r.