VI kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej pomocy państwa udzielonej przez Polskę producentowi stali Grupie Technologie Buczek w Sosnowcu

Odpowiedź ministra gospodarki

na zapytanie nr 504

w sprawie decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej pomocy państwa udzielonej przez Polskę producentowi stali Grupie Technologie Buczek w Sosnowcu

   W odpowiedzi na zapytanie pana Posła Jarosława Pięty, przesłane przez pana marszałka dnia 6 lutego br., znak: SPS-024-504/08, w sprawie decyzji Komisji Europejskiej z dnia 23 października 2007 r. w sprawie pomocy państwa nr C 23/2006 (ex NN 35/2006) udzielonej przez Polskę na rzecz producenta stali Grupy Technologie Buczek przedkładam poniżej następujące wyjaśnienia.

   W dniu 7 czerwca 2006 r. Komisja Europejska wydała decyzję dotyczącą wszczęcia formalnej procedury dochodzenia odnośnie do pomocy państwa dla producenta stali Technologie Buczek (C 23/2006, ex NN 35/2006), w związku z istniejącym domniemaniem, że spółka korzystała z niedozwolonej pomocy publicznej na restrukturyzację. W wyniku przeprowadzonych uzgodnień Polska udzieliła szczegółowych informacji i wyjaśnień na temat udzielanej pomocy publicznej, jak również aktualnej sytuacji ekonomicznej i prawnej poszczególnych spółek. Warto przy tym podkreślić, że wszystkie odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie prowadzonego postępowania były opracowywane i przekazywane Komisji Europejskiej na bazie materiałów udostępnionych przez podmioty objęte postępowaniem.

   Ostatecznie Komisja Europejska, analizując przedłożoną przez Polskę argumentację, wydała w dniu 23 października 2007 r. decyzję w sprawie pomocy państwa nr C 23/2006 (ex NN 35/2006) udzielonej przez Polskę na rzecz producenta stali Grupy Technologie Buczek, zobowiązując stronę polską do wyegzekwowania zwrotu pomocy publicznej w łącznej wysokości 22 130 829 PLN w terminie do 24 lutego 2008 r., uznając ją za niezgodną ze wspólnym rynkiem. Ponadto w decyzji KE zostały bezpośrednio wskazane kwoty, których Polska ma się domagać od poszczególnych spółek, określonych przez KE jako ˝Grupa Technologie Buczek˝, a mianowicie:

   - Technologie Buczek SA w upadłości - 1 369 186 PLN wraz z należnymi odsetkami,

   - Huta Buczek sp. z o.o. - 13 578 115 PLN wraz z należnymi odsetkami,

   - Buczek Automotive sp. z o.o. - 7 183 528 PLN wraz z należnymi odsetkami.

   Minister gospodarki po wszczęciu formalnej procedury przez KE odnośnie do pomocy państwa dla spółki Technologie Buczek zwracał się do zarządu spółki, a po ogłoszeniu przez nią upadłości do syndyka, z prośbą o udostępnienie szczegółowych informacji niezbędnych do rozwiania powstałych wątpliwości KE, które były przyczyną wszczęcia tego postępowania. Informacje te dotyczyły zagadnień związanych z aktualną sytuacją ekonomiczną i prawną, jak również restrukturyzacją zatrudnienia realizowaną w spółce. Było to szczególnie istotne w związku z tym, że minister gospodarki przekazywał spółce z budżetu państwa dotacje na realizację procesu restrukturyzacji zatrudnienia (w latach 1999-2003, uznane przez Komisję za niezgodne), a także środki na aktywizację zawodową pracowników na rynku pracy (w latach 2003-2006, uznane za prawidłowe). Oficjalną korespondencję z Komisją Europejską w przedmiotowej sprawie ze strony Polski prowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

   5 grudnia 2007 r. Huta Buczek sp. z o.o., a 20 grudnia 2007 r. Buczek Automotive sp. z o.o. złożyły w sądzie pierwszej instancji (SPI) skargi o stwierdzenie nieważności decyzji KE (sprawa T-440-07) oraz prośby o zastosowanie środka tymczasowego w postaci zawieszenia wykonania zaskarżonej decyzji do czasu ogłoszenia wyroku sądu rozstrzygającego w sprawie skargi. W dniu 13 lutego br. sekretarz SPI zawiadomił spółki, iż w dniu 28 lutego br. odbędzie się rozprawa, której głównym celem jest dostarczenie informacji, które nie zostały zawarte w pismach procesowych. Dodatkowo strony mają szansę przedstawić sądowi (do dnia wyznaczonego na wysłuchanie ustnych uwag) wszelkie nowe elementy istotne dla sprawy. W związku z powyższym sąd zawiesił wykonanie decyzji Komisji C 23/2006 (ex NN 35/2006) w zakresie dotyczącym obydwu spółek do czasu wydania postępowania kończącego postępowanie w przedmiocie środka tymczasowego.

   Jednocześnie strona polska ma możliwość przyłączenia się do powyższej skargi w roli interwenienta, co jest aktualnie analizowane przez przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

   Pragnę jednocześnie poinformować, iż w dniu 12 lutego br. na ręce pani Neelie Kroes - komisarza ds. konkurencji w Komisji Europejskiej - prezydent miasta Sosnowiec złożył prośbę o przesunięcie terminu wykonania decyzji Komisji Europejskiej. Minister gospodarki wystosował w tej sprawie pismo do pana Jana Tombińskiego - ambasadora Polski przy Unii Europejskiej - oraz pani Małgorzaty Mika-Bryskiej - koordynatora Wydziału Ekonomiczno-Handlowego w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE - z prośbą o podjęcie kroków mających na celu przesunięcie terminu wykonania decyzji Komisji Europejskiej.

   Ponadto w dniu 15 lutego br. odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele resortu gospodarki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz spółki Huta Buczek sp. z o.o., na którym ustalono m.in., iż UOKiK wesprze działania spółki oraz resortu gospodarki mające na celu przedłużenie terminu wykonania decyzji o kolejne trzy miesiące.

   Prezentując powyższe, jednocześnie zapewniam o moim aktywnym zaangażowaniu w powyższej sprawie, mając na uwadze względy społeczne, jak i gospodarcze zaistniałej sytuacji.

   Minister

   Waldemar Pawlak

   Warszawa, dnia 10 marca 2008 r.