VI kadencja

Interpelacja w sprawie ustanawiania kuratora dla osoby niepełnosprawnej

Interpelacja nr 13534

do ministra sprawiedliwości

w sprawie ustanawiania kuratora dla osoby niepełnosprawnej

   Zgodnie z § 1 art. 183 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: Dla osoby niepełnosprawnej ustanawia się kuratora, jeżeli osoba ta potrzebuje pomocy do prowadzenia wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub do załatwienia poszczególnej sprawy. Zakres obowiązków i uprawnień kuratora określa sąd opiekuńczy.

   § 1 art. 600 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeksu postępowania cywilnego mówi: Kuratora dla osoby niepełnosprawnej sąd opiekuńczy ustanawia na wniosek tej osoby, a za zgodą osoby niepełnosprawnej także na wniosek organizacji społecznej wymienionej w art. 546 § 3.

   Z powyższych zapisów w ustawach wynika, że w przypadku gdy osobie niepełnosprawnej jest niezbędna pomoc kuratora w załatwianiu wszelkich spraw lub poszczególnych spraw, z którymi dana osoba nie może sobie poradzić samodzielnie, pomoc ta powinna zostać zapewniona. Zdarzają się jednak przypadki, gdy dla osoby niepełnosprawnej, wobec której orzeczono I stopień niepełnosprawności, która porusza się na wózku inwalidzkim i nie jest w stanie wszędzie dotrzeć, sąd opiekuńczy odmawia ustanowienia kuratora. Dzieje się tak również w sytuacjach gdy ustanowienia dla siebie kuratora chce sam niepełnosprawny, który najlepiej zdaje sobie sprawę ze swoich możliwości oraz potrzeb.

   Osoby niepełnosprawne często pozornie są zaradne i samodzielne. W rzeczywistości każda trudniejsza czynność jest wykonywana dzięki pomocy osób sprawnych, które i tak nie zawsze chętnie pomagają lub nie mają na to czasu. Przyznanie kuratora ułatwiłoby funkcjonowanie wielu osobom niepełnosprawnym, które nie są w stanie wystarczająco zadbać o swoje sprawy, ponieważ przeszkadzają im w tym liczne bariery architektoniczne oraz komunikacyjne występujące w środowisku społecznym.

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy sąd opiekuńczy ma prawo odmawiać ustanowienia kuratora dla osoby w znacznym stopniu niepełnosprawnej, która zgłasza uzasadnioną potrzebę otrzymania pomocy kuratorskiej?

   2. Czy w budżecie sądów opiekuńczych są przewidziane oddzielne środki na powoływanie kuratora dla osoby niepełnosprawnej?

   3. Jakie inne instytucje, poza sądem opiekuńczym, mają możliwość ustanowienia kuratora dla osoby niepełnosprawnej?

   Z poważaniem

   Poseł Agnieszka Hanajczyk

   Warszawa, dnia 14 grudnia 2009 r.