VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 6258
w sprawie działań Ministerstwa Infrastruktury w zakresie walki z hałasem w budownictwie na etapie projektowania, wykonawstwa oraz użytkowania
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie posła Edwarda Czesaka, które otrzymałem przy piśmie z 8 lutego 2010 r., znak: SPS-023-6258/10, dotyczące działań w zakresie walki z hałasem w budownictwie na etapie projektowania, wykonawstwa oraz użytkowania, uprzejmie przekazuję Panu Marszałkowi stosowne wyjaśnienia.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 156/2006, poz. 1118, z późn. zm.) obiekty budowlane, w tym budynki, powinny być projektowane, budowane i użytkowane w sposób zapewniający spełnienie wymagań podstawowych, dotyczących m.in. ochrony przed hałasem.
Szczegółowe wymagania dla budynków dotyczące ochrony przed hałasem określone są obecnie w wydanym na podstawie art. 7 ustawy Prawo budowlane rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.). Przyjęte w tym rozporządzeniu regulacje odnoszące się do ochrony przed hałasem określają wymagania w tym zakresie na poziomie nieodbiegającym generalnie od wymagań stosowanych w innych państwach Unii Europejskiej.
Należy jednocześnie podkreślić, że podnoszenie poziomu ochrony użytkowników budynków przed hałasem poprzez wprowadzane stosownych regulacji do przepisów techniczno-budowlanych ma charakter procesu ciągłego, związanego z postępem technicznym i technologicznym w budownictwie.
I tak ostatnio, mając również na uwadze dyskusję i wypływające z niej wnioski, na posiedzeniu Podkomisji Stałej ds. Budownictwa oraz Gospodarki Przestrzennej i Mieszkaniowej, rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 56, poz. 461), wprowadzono m.in. znaczące zmiany przepisów działu IX Ochrona przed hałasem i drganiami, odnoszących się do ochrony akustycznej pomieszczeń.
Nowe regulacje - oprócz dotychczas istniejących wymagań ochrony pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej przed hałasem zewnętrznym, hałasem pochodzącym od instalacji i wyposażenia, a także przed hałasem powietrznym i uderzeniowym wytwarzanym przez użytkowników - wprowadzają wymaganie ochrony tych pomieszczeń przed hałasem pogłosowym, powstającym w wyniku odbić fal dźwiękowych od przegród ograniczających dane pomieszczenie. Ponadto w znowelizowanym rozporządzeniu powołano się na aktualne Polskie Normy odnoszące się do akustyki budowlanej, oceny wpływu drgań na ludzi i pomiarów izolacyjności akustycznej w budynkach, a także izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Normy powołane w przepisach obejmują także normy zatwierdzone przez Europejski Komitet Normalizacyjny (EN), wprowadzone do zbioru Polskich Norm. Wykaz powołanych norm powiększono również o odpowiednie normy międzynarodowe (ISO). W znowelizowanych przepisach zastosowano odwołania do norm na badania, które w nawiązaniu do metod pomiaru umożliwiają ocenę poziomu hałasu i drgań w pomieszczeniu.
Rozważana jest również obecnie możliwość wprowadzenia w przepisach techniczno-budowlanych klasyfikacji akustycznej budynków jako jednego z instrumentów służących do ochrony użytkowników obiektów budowlanych i pomieszczeń. Wprowadzenie takiej klasyfikacji wymaga jednak niezbędnej bazy normalizacyjnej, odpowiednich Polskich Norm, stanowiących podstawę techniczną dla takich uregulowań. Prace nad takimi normami trwają obecnie w Komitecie Technicznym nr 253 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Przedstawiając powyższe, pragnę podkreślić, że dotychczasowe działania Ministerstwa Infrastruktury ukierunkowane na podniesienie standardów dotyczących ochrony przed hałasem użytkowników budynków będą kontynuowane zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej w tej dziedzinie.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Olgierd Dziekoński
Warszawa, dnia 3 marca 2010 r.