VI kadencja

Zapytanie w sprawie negatywnych skutków dla firmy Ruch, które powstaną w wyniku likwidacji ekspedycji prasy w Piotrkowie Trybunalskim

Zapytanie nr 4964

do ministra skarbu państwa

w sprawie negatywnych skutków dla firmy Ruch, które powstaną w wyniku likwidacji ekspedycji prasy w Piotrkowie Trybunalskim

   Szanowny Panie Ministrze! Ekspedycja w Piotrkowie Trybunalskim obsługuje 481 punktów (czynnych) sprzedaży prasy na terenie byłego woj. piotrkowskiego. Miasto Piotrków Trybunalski jako siedziba ekspedycji posiada wręcz idealne położenie w centrum układu logistycznego dostaw prasy do sieci, które gwarantuje niskie koszty dostaw prasy. Jednostka osiąga także dodatni wynik finansowy, dlatego jej likwidacja nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Najbliżej oddalona ekspedycja prasy znajduje się w Łodzi przy ul. Pomorskiej w odległości ok. 55 km i jest w bardzo złym stanie technicznym. Likwidacja ekspedycji prasy w Piotrkowie Trybunalskim zaowocuje wzrostem kosztów transportu, likwidacja ekspedycji wpłynie negatywnie również na czas dostawy prasy do punktów sprzedaży.

   W przypadku likwidacji ekspedycji w Piotrkowie Trybunalskim założono, że w odniesieniu do pracowników nastąpi zmiana warunków pracy - przeniesienie do ekspedycji w Łodzi. Spółka poniesie dodatkowe koszty dowozu pracowników.

   Zgodnie z zasadą prawa pracy o równym traktowaniu pracowników w zatrudnieniu, przeniesionym pracownikom należałoby zapewnić wyrównanie wynagrodzenia z pracownikami pionu kolportażu obecnego oddziału. Sytuacja ta może spowodować wzrost kosztów zatrudnienia, zważywszy na różnice wynagrodzeń występujące pomiędzy zespołem i oddziałem.

   Likwidacja pionu kolportażu w Piotrkowie Trybunalskim wpłynie negatywnie na wielkość obrotów hurtowni handlowej. W chwili obecnej wielu klientów przy okazji osobistego załatwiania spraw związanych z obrotem prasą (reklamacje, regulacja nadziałów, zapłata za sprzedaną prasę w kasie, inne) niejako przy okazji odwiedza hurtownię handlową i dokonuje w niej zakupu towarów. Brak tego rodzaju kontaktów spowoduje spadek sprzedaży bezpośredniej z hurtowni handlowej.

   Należy podkreślić fakt, że od wielu lat zespół w Piotrkowie Trybunalskim osiąga dodatni wynik finansowy, a rentowność w kolportażu prasy z uwagi na niskie koszty jest wysoka, likwidacja tej jednostki może przynieść tylko negatywny efekt finansowy dla oddziału i spółki oraz tendencję spadkową udziału w rynku firmy Ruch SA.

   Z uwagi na fakt, że obecnie Skarb Państwa jest właścicielem 56,86% akcji spółki Ruch, zwracam się do Pana Ministra z pytaniem: Dlaczego właściciel, jakim jest Skarb Państwa, pozwala na likwidację dobrze funkcjonującej ekspedycji prasy w Piotrkowie Trybunalskim?

   Z poważaniem

   Poseł Artur Ostrowski

   Warszawa, dnia 6 października 2009 r.