VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 8313
w sprawie równego traktowania producentów rolnych w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła Stanisława Steca, przesłaną przy piśmie z dnia 3 marca 2009 r., znak: SPS-023-8313/09, w sprawie równego traktowania producentów rolnych w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska, przedstawiam Panu Marszałkowi następujące wyjaśnienia.
Jedną z podstawowych zasad polityki ekologicznej państwa jest zasada ˝zanieczyszczający płaci˝. W myśl tej zasady oraz zgodnie z art. 275 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.), zwaną dalej ustawą Poś, podmioty korzystające ze środowiska są obowiązane do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska, w tym za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Jednocześnie, zgodnie z art. 3 pkt 20 ustawy Poś, przez podmiot korzystający ze środowiska rozumie się:
a) przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 i Nr 180, poz. 1280), a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
b) jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
c) osobę fizyczną niebędącą podmiotem, o którym mowa w lit. a, korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
Osoby - zarówno fizyczne, jak i prawne - prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie, w tym w zakresie upraw rolnych, ogrodnictwa i warzywnictwa, zaliczają się do podmiotów korzystających ze środowiska, co wynika z art. 3 pkt 20 lit. a ustawy Poś.
Należy podkreślić, że osoby fizyczne prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie (rolnicy indywidualni) ponoszą opłaty za korzystanie ze środowiska tylko w zakresie, w jakim korzystanie wymaga pozwolenia na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska oraz pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn. zm.). Taka regulacja zawarta jest w art. 284 ust. 2 ustawy Poś, mającym zastosowanie do wszystkich osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami, a nie tylko rolników indywidualnych.
Pragnę także poinformować, że przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 220 ust. 2 ustawy Poś określają przypadki, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia, uwzględniając rodzaj i skalę działalności prowadzonej w instalacjach oraz rodzaje i ilości gazów lub pyłów wprowadzanych z instalacji do powietrza. W takich przypadkach osoby fizyczne, w tym także rolnicy indywidualni, nie uiszczają opłat za gazy i pyły wprowadzone do powietrza w wyniku eksploatacji instalacji.
Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z przepisami ustawy Poś nie przewiduje się podmiotowych zwolnień z opłat za korzystanie ze środowiska, w tym za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Wyjątek stanowi art. 2 mówiący, że przepisów ustawy Poś nie stosuje się w zakresie ponoszenia opłat w razie prowadzenia działań ratowniczych. Ponadto w art. 294, art. 296 i art. 297a ustawy Poś określono szczególne przypadki zwolnień z opłat w zakresie poboru wody, wprowadzania ścieków oraz składowania odpadów. Natomiast jedynym ogólnym kryterium zwolnienia z ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska jest kryterium określone w art. 289 ustawy Poś, zgodnie z którym nie wnosi się opłat z tytułu korzystania ze środowiska, gdy półroczna wysokość opłaty nie przekracza kwoty 400 zł.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Janusz Zaleski
Warszawa, dnia 23 marca 2009 r.