VI kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 9325
w sprawie możliwości wprowadzenia do prawa weterynaryjnego obligatoryjnych kontroli sklepów zoologicznych
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Joanny Muchy w sprawie wprowadzenia do prawa weterynaryjnego obligatoryjnych kontroli sklepów zoologicznych, przesłaną przy piśmie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, znak SPS-023-9325/09, z dnia 30 kwietnia 2009 r., uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
Działalność w zakresie obrotu zwierzętami, z wyjątkiem obrotu prowadzonego w ramach działalności rolniczej w rozumieniu przepisów Prawa działalności gospodarczej, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt jest działalnością nadzorowaną, regulowaną przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342). Przepis art. 2 pkt 14 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt stanowi, że przez pojęcie obrót należy rozumieć między innymi umieszczanie na rynku, które jest zdefiniowane w pkt 13 art. 2 przedmiotowej ustawy jako ˝przetrzymywanie lub prezentację w celu sprzedaży, oferowanie do sprzedaży, sprzedaż, dostarczanie lub każdy inny sposób wprowadzania na rynek˝. W takim stanie prawnym działalność prowadzona w sklepie zoologicznym polegająca na przetrzymywaniu lub prezentacji w celu sprzedaży, oferowaniu do sprzedaży lub sprzedaży zwierząt jest obrotem zwierzętami.
Ogólne wymagania dla podejmowania i prowadzenia działalności nadzorowanej, w tym w zakresie obrotu zwierzętami, z określeniem obowiązków podmiotu prowadzącego taką działalność oraz kompetencji powiatowego lekarza weterynarii, zostały określone w przepisach rozdziału 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Przepisy art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 121, poz. 842, z późn. zm.) powierzają organom Inspekcji Weterynaryjnej, w szczególności powiatowemu lekarzowi weterynarii, nadzór nad wprowadzaniem na rynek oraz przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt, w tym w miejscach sprzedaży zwierząt.
Zgodnie z przepisem art. 19a i 19b ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej organy Inspekcji Weterynaryjnej przeprowadzają w ramach nadzoru okresowe i doraźne kontrole mające na celu ustalenie stanu faktycznego i porównanie go ze stanem pożądanym, określonym w prawodawstwie weterynaryjnym, oraz dokonanie oceny i podjęcie działania wynikającego z ustaleń kontroli. Kontrole okresowe przeprowadzane są zgodnie z planem sporządzonym przez powiatowego lub wojewódzkiego lekarza weterynarii. W odniesieniu do konkretnej działalności lub podmiotu przeprowadzane są z zaplanowaną częstotliwością wynikającą z analizy ryzyka. Kontrole doraźne podejmowane są poza planem kontroli i często związane są z rozpatrzeniem skarg lub wniosków oraz przeprowadzane są na polecenie głównego lub wojewódzkiego lekarza weterynarii. Kontrole okresowe oraz doraźne są kontrolami obligatoryjnymi, w tym w odniesieniu do sklepów zoologicznych, w których przedmiotem handlu są żywe zwierzęta. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w prowadzonej działalności powiatowy lekarz weterynarii jest zobowiązany także do stosowania środków nadzoru określonych w art. 8 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
W związku z powyższym nie zachodzi potrzeba wprowadzania dodatkowych regulacji celem umożliwienia organom Inspekcji Weterynaryjnej przeprowadzania obligatoryjnych kontroli sklepów zoologicznych.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Tadeusz Nalewajk
Warszawa, dnia 18 maja 2009 r.