VI kadencja
Interpelacja nr 17718
do ministra zdrowia
w sprawie działań mających na celu przeciwdziałanie narkomanii, w tym ograniczenie dostępności środków psychoaktywnych (tzw. dopalaczy)
Zjawiskiem budzącym największy niepokój jest powstawanie sklepów oferujących substancje pobudzające, tzw. dopalacze, którymi obrót nie jest prawnie zakazany. Oferowane substancje, opisane jako produkt ˝kolekcjonerski˝ i ˝nie do spożycia˝, nie podlegają przepisom dotyczącym środków spożywczych, a także przepisom prawnym chroniącym konsumenta. Liczba sklepów oferujących tzw. dopalacze wzrasta lawinowo. Ich obecność w sąsiedztwie szkół i placówek oświatowych staje się coraz bardziej powszechna. Pojawiają się także licznie w sezonie letnim w miejscowościach uzdrowiskowych i wypoczynkowych. Sprzedawane tam środki: Magic Dragon, Euphoric Pills, Psychedelic Pills, Smoke, Diablo, Trance i inne, są nawet dowożone na telefon przez całą dobę. Media donoszą o śmierci młodych osób po zażyciu powyższych substancji. Taki przypadek miał miejsce w Nowym Targu kilka tygodni temu - zmarł 21-latek.
Środki zaradcze stosowane dotychczas okazały się daleko niewystarczające. Każdorazowe rozszerzanie listy środków odurzających określonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii nie może okazać się skuteczne, bo legislacja zawsze będzie kilka kroków za działaniami producentów środków odurzających. Zmiana składu chemicznego tych środków jest prostsza i szybsza niż prace legislacyjne. Podjęte ostatnio przez rząd restrykcyjne działania wobec placówek handlowych oferujących dopalacze były posunięciem właściwym, jednakże przedstawiciel rządu, który w mediach - w dzień przeprowadzania kontroli przez urzędników - opowiadał z wielką swadą o tej kontroli, mógł tylko ostrzec sprzedawców środków odurzających. Wydaje się, że skuteczną metodą jest wprowadzenie zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i w ustawie o inspekcji handlowej, o które wnoszą organizacje społeczne zwalczające narkomanię. Zmiany te dałyby ministrowi zdrowia instrument prowadzenia aktywnej i elastycznej polityki wobec rozprzestrzeniania środków psychoaktywnych. Umożliwiłyby prowadzenie kontroli produktu niebezpiecznego po czasowym zdjęciu go z rynku przez wydanie czasowego zakazu dystrybucji, a po przeprowadzeniu niezbędnych badań - jego ostateczne wyeliminowanie.
Kieruję zatem do Pani Minister następujące pytania:
1. Na jakim etapie są przygotowania do wprowadzenia postulowanych wyżej zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i w ustawie o inspekcji handlowej?
2. Kiedy ustawa, o którą upominają się organizacje społeczne zwalczające zjawisko narkomanii, trafi pod obrady Sejmu RP?
3. Czy zostaną podjęte działania, aby zaostrzyć przepisy karne za oferowanie i sprzedawanie substancji psychoaktywnych?
Poseł Anna Paluch
oraz grupa posłów
Warszawa, dnia 6 sierpnia 2010 r.