VI kadencja
Interpelacja nr 18132
do ministra obrony narodowej
w sprawie Twierdzy Osowiec
Garnizon Osowiec położony jest w woj. podlaskim, pow. monieckim, gm. Goniądz. Siedziba garnizonu znajduje się w Osowcu Twierdzy w Składzie Materiałowym - Osowiec z zasięgiem terytorialnym w granicach gminy Goniądz. Skład Osowiec położony jest w odległości 70 km od granicy z Białorusią, 75 km od granicy z Litwą i 110 km od granicy z Rosją.
Skład Osowiec usytuowany jest w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego w dwóch kompleksach o łącznej powierzchni ok. 465 ha przedzielonych drogą krajową nr 65 i linią kolejową Ełk - Białystok.
Garnizon Osowiec w swoim zasięgu terytorialnym pokrywa się z granicami gminy Goniądz. Powierzchnia garnizonu blisko w 60% leży na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Podstawowym źródłem utrzymania ludności jest rolnictwo. Dominują tu gleby zaliczone do klas IV b - grunty orne i VI - nieużytki, które występują w dolinie Biebrzy. Użytki rolne oraz lasy i grunty leśne stanowią ponad 64,5% powierzchni garnizonu. Na terenie garnizonu jest zarejestrowanych 112 podmiotów gospodarczych, w tym:
- 63 podmioty prowadzą działalność w zakresie handlu i usług - są to sklepy oraz usługi w zakresie mechaniki pojazdowej, blacharstwa, lakiernictwa, a także w zakresie remontów mieszkań i murarstwa;
- 8 podmiotów gospodarczych prowadzi handel obwoźny;
- 11 podmiotów gospodarczych zajmuje się transportem samochodowym ciężarowym (na terenie całego kraju);
- 8 podmiotów gospodarczych prowadzi restauracje i bary;
- 11 podmiotów gospodarczych posiada zakłady budowlane;
- usługi dla potrzeb rolnictwa oraz handlu sprzętem rolniczym prowadzi 7 przedsiębiorców;
- 4 przedsiębiorców wykonuje działalność gospodarczą w zakresie marketingu, pośrednictwa handlowego oraz ubezpieczeń;
- Telefonia komórkowa;
- Idea;
- Plus GSM;
- Era GSM - dostęp do sieci na powierzchni całej gminy.
Teren od strony północnej i południowej jest terenem bagiennym, sprzyjającym ochronie fizycznej. Region ten jest stosunkowo słabo zaludniony z przewagą ludności wiejskiej.
W instytucjach znajdujących się w obrębie garnizonu Osowiec zatrudnionych jest 198 osób, jest to największy zakład pracy w gminie Goniądz i jeden z większych w powiecie Mońki. Średnia płaca to 2118 zł. W związku z powyższym skład Osowiec i Wojskowa Administracja Koszar Rejon Osowiec stanowią jedyne utrzymanie wielu rodzin (biorąc pod uwagę, iż jest to rejon charakteryzujący się dużym bezrobociem). Skład Osowiec usytuowany jest w dawnej Twierdzy Osowiec, która decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków została wpisana do rejestru zabytków. Fakt ten powoduje zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu poprzez zmniejszenie kosztów opodatkowania gruntów i budowli historycznych wykorzystywanych przez wojsko (znajduje się tu wiele cennych budowli historycznych), stanowi naturalną barierę dla nadmiernej eksploracji i niszczenia Twierdzy Osowiec.
Dlatego też zwracam się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy w związku z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisaniu do rejestru zabytków Twierdzy Osowiec zostały podjęte jakiekolwiek działania zmierzające do zwiększenia kosztów na inwestycje w obrębie garnizonu Osowiec?
2. Czy przewidywane są jakiekolwiek uregulowania mające na celu poprawę rynku pracy w instytucjach znajdujących się w obrębie garnizonu Osowiec?
3. Czy istnieje szansa na otrzymanie dodatkowych środków w ramach programów Unii Europejskiej na promocję Twierdzy Osowiec?
Z poważaniem
Poseł Damian Raczkowski
Białystok, dnia 30 sierpnia 2010 r.