VI kadencja

Interpelacja w sprawie obowiązkowej dodatkowej godziny niewliczanej do pensum nauczyciela

Interpelacja nr 14645

do ministra edukacji narodowej

w sprawie obowiązkowej dodatkowej godziny niewliczanej do pensum nauczyciela

   Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w art. 42 Karty Nauczyciela ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 1) nauczyciele mają obowiązek przeprowadzić w ramach czasu pracy przynajmniej jedną godzinę tygodniowo zajęć opieki świetlicowej lub innych zajęć z uczniami, wynikających z zadań statutowych szkoły. Dodatkowa godzina nie jest wliczana do pensum. Jej celem, jak podaje ministerstwo, jest wyjście naprzeciw indywidualnym potrzebom uczniów poprzez udzielanie im pomocy w przezwyciężaniu trudności, w rozwijaniu zdolności lub pogłębianiu zainteresowań. Zgodnie z art. 42 ust. 7a Karty Nauczyciela realizacja tych godzin musi być rejestrowana w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.

   Środowisko nauczycielskie mocno protestowało przeciwko tym zmianom, niestety jednak jego argumenty nie zostały przez ministerstwo uwzględnione. Charakter pracy nauczycielskiej pociąga za sobą wiele bezpłatnych godzin poświęconych nie tylko na sporządzanie dokumentacji związanej z systemem nauczania i oceniania, ale przede wszystkim na szeroko rozumianą pracę pedagogiczną, od przygotowania zajęć począwszy, przez prowadzenie kół naukowych, spotkania z rodzicami, spotkania rad pedagogicznych, po organizację wycieczek i uroczystości szkolnych.

   Obowiązkowe dodatkowe godziny, niewliczane do pensum, są dla nauczycieli bardzo krzywdzące. Nie dość, że wynagrodzenie za pracę pedagogiczną jest, mimo wszelkich podejmowanych prób, nadal na niskim poziomie, to jeszcze ministerstwo edukacji nakłada na nauczycieli obowiązek darmowej pracy. Według doniesień związków zawodowych cel tzw. dziewiętnastej godziny nie jest przez szkoły realizowany. Z bezpłatnego czasu pracy nauczycieli nie korzystają uczniowie, ale budżet państwa i gminy. W ramach dodatkowej niepłatnej godziny odbywają się bowiem zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne, za które nauczyciele otrzymywali dotąd wynagrodzenie. Inne nieprawidłowości w wykorzystaniu tej godziny to m.in. przeznaczanie jej na doraźne zastępstwa na lekcjach, dyżury w świetlicy w miejsce wychowawcy świetlicowego.

   Konieczność przepracowania dodatkowej godziny niewliczanej do pensum jest odbierana w środowisku nauczycielskim jako lekceważenie ich pozalekcyjnego wysiłku oraz obniżenie prestiżu zawodu nauczyciela. Podsumowując, zmiana w art. 42 ustawy Karta Nauczyciela nie wpływa pozytywnie na podniesienie efektywności kształcenia, a wręcz przeciwnie - przyczynia się do osłabienia motywacji do owocnej pracy z uczniami.

   W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie:

   1. Z jakich powodów ministerstwo edukacji pozbawia nauczycieli należnego im wynagrodzenia za dodatkowe godziny pracy?

   2. Czy wobec licznych nieprawidłowości związanych z wykorzystaniem dodatkowej godziny, a co za tym idzie, niewątpliwego obniżenia jakości kształcenia, ministerstwo rozważa możliwość wycofania wprowadzonej w 2008 r. w art. 42 zmiany w ustawie Karta Nauczyciela?

   Z poważaniem

   Poseł Ryszard Terlecki

   Warszawa, dnia 15 lutego 2010 r.