VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie sprzedaży przez Agencję Rezerw Materiałowych mięsa z zapasów

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 12990

w sprawie sprzedaży przez Agencję Rezerw Materiałowych mięsa z zapasów

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z wpłynięciem do ministra gospodarki interpelacji pana posła Macieja Orzechowskiego oraz grupy posłów (pismo z dnia 27 listopada 2009 r., znak: SPS-023-12990/09) w sprawie sprzedaży przez Agencję Rezerw Materiałowych mięsa z zapasów przedstawiam odpowiedź na zadane pytanie.

   Pytanie: Czym resort gospodarki argumentuje decyzję nakazującą Agencji Rezerw Materiałowych sprzedaż mięsa z zapasów?

   Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych (Dz. U. z 2007 r. Nr 89, poz. 594, z późn. zm.) rezerwy państwowe gospodarcze stanowią wyodrębniony majątek Skarbu Państwa i tworzone są przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Utworzone rezerwy służą zaspokojeniu podstawowych surowcowych, materiałowych i paliwowych potrzeb gospodarki narodowej oraz utrzymaniu ciągłości zaopatrywania ludności w produkty rolne i żywnościowe, produkty lecznicze i wyroby medyczne w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa, nieprzewidzianych zdarzeń, okoliczności oraz klęsk żywiołowych.

   Podległa ministrowi gospodarki Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) realizuje zadania związane z utrzymywaniem i gospodarowaniem rezerwami państwowymi. Biorąc pod uwagę przewidywane koszty utrzymywania rezerw państwowych w 2010 r., wnioskowano o udzielenie ARM dotacji budżetowej w wysokości 414,142 tys. zł. Ze względu na uwarunkowania budżetowe na 2010 r., w celu niezwiększania deficytu budżetowego na utrzymywanie rezerw państwowych przeznaczono jedynie kwotę 94,694 tys. zł. W związku z powyższym wystąpiła konieczność częściowej restrukturyzacji rezerw oraz dostosowania ich wielkości do przydzielonych środków finansowych, czego następstwem jest sprzedaż m.in. części półtusz wieprzowych z rezerw państwowych gospodarczych.

   Jednocześnie pragnę dodać, że do dnia 21 grudnia 2009 r. sprzedano zaledwie 40 ton półtusz wieprzowych z rezerw i należy spodziewać się wysokiego ryzyka niemożliwości realizacji sprzedaży przy cenie wyższej niż średnia dla obszaru UE. Dodatkowo należy wskazać, że ilość rezerw półtusz wieprzowych przeznaczonych do sprzedaży stanowi 0,4% średniorocznej produkcji mięsa wieprzowego według danych za 2008 r. oraz 2,6% importu mięsa wieprzowego do Polski liczonego za pierwsze 9 miesięcy 2009 r. Dane te potwierdzają, że planowana sprzedaż półtusz wieprzowych z rezerw państwowych gospodarczych będzie miała niewielki wpływ na uwarunkowania rynkowe mięsa wieprzowego.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Dariusz Bogdan

   Warszawa, dnia 31 grudnia 2009 r.