VI kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie wydłużenia obecnie obowiązującego terminu określonego w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczącym szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania: Ułatwianie startu młodym rolnikom, na uzupełnienie wykształcenia

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 8449

w sprawie wydłużenia obecnie obowiązującego terminu określonego w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczącym szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania: Ułatwianie startu młodym rolnikom, na uzupełnienie wykształcenia

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Franciszka Jerzego Stefaniuka, przesłaną przy piśmie z dnia 12 marca br., znak: SPS-023-8449/09, w sprawie przedłużenia okresu na uzupełnienie wykształcenia przez beneficjentów działania ˝Ułatwianie startu młodym rolnikom˝ objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013), uprzejmie przekazuję, co następuje.

   Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) młody rolnik powinien spełniać warunek posiadania odpowiednich kwalifikacji w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Przepisy ww. rozporządzenia Komisji, a w ślad za nimi przepisy krajowe, dopuszczają jednak, w drodze wyjątku, przyznanie pomocy młodemu rolnikowi, który w chwili ubiegania się o premię nie spełnia ww. kryterium, pod warunkiem że uzupełni on wykształcenie w okresie nie dłuższym niż 36 miesięcy od dnia podjęcia indywidualnej decyzji o przyznaniu wsparcia. W związku z powyższym nie istnieje możliwość wydłużenia w ramach przepisów krajowych terminu na spełnienie wymogu dotyczącego kwalifikacji zawodowych, gdyż stałoby to w sprzeczności z prawem wspólnotowym, które musi być bezwzględnie przestrzegane przez każdy kraj członkowski UE.

   Zastosowanie wymogów kwalifikacyjnych w działaniach finansowanych ze środków wspólnotowych ma gwarantować poprawę rentowności i konkurencyjności gospodarstw przez osoby przygotowane do zawodu rolnika oraz mobilizować osoby, które chcą prowadzić działalność rolniczą, do kształcenia w tym kierunku. Wymogi dotyczące kwalifikacji zawodowych przejmujących gospodarstwa są jedynym skutecznym instrumentem podnoszenia poziomu wykształcenia przez osoby, które rzeczywiście chcą prowadzić działalność rolniczą.

   Odnosząc się do obaw pana posła dotyczących braku możliwości uzupełnienia przez niektórych rolników wykształcenia w wymaganym terminie 3 lat, informuję, że każdy wnioskodawca, nieposiadający w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wystarczających kwalifikacji zawodowych, obowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenie o sposobie uzupełnienia wykształcenia. W oświadczeniu tym wnioskodawca precyzyjnie określa przewidywany termin rozpoczęcia i zakończenia nauki, nazwę i adres szkoły lub formę kształcenia oraz zawód/ tytuł uzyskiwany po zakończeniu nauki. Weryfikacja zadeklarowanego przez wnioskodawcę sposobu uzupełnienia wykształcenia przewidziana została w procedurach wdrożeniowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jest dokonywana podczas oceny merytorycznej wniosku. W szczególności sprawdzane jest, czy zaplanowany przez wnioskodawcę sposób uzupełnienia wykształcenia pozwoli mu na uzyskanie odpowiednich kwalifikacji w terminie 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, biorąc pod uwagę minimalną długość okresu kształcenia w danym typie szkoły i zawodzie. Takie rozwiązanie zapewnia ARiMR możliwość kontroli sposobu uzupełniania przez rolników wykształcenia i pozwala na wyeliminowanie przypadków przyznania pomocy osobom, które nie miałyby szans wywiązania się w terminie z podjętego zobowiązania i w związku z tym byłyby zmuszone zwrócić otrzymaną pomoc.

   Ponadto należy zwrócić uwagę, że w odróżnieniu od poprzedniego okresu programowania (2004-2006) w obecnym okresie programowania, obejmującym lata 2007-2013, o premię dla młodych rolników mogą ubiegać się przede wszystkim osoby, które dopiero planują przejęcie gospodarstwa i nigdy wcześniej nie prowadziły działalności rolniczej (tzw. kandydaci na młodych rolników). W związku z tym większość potencjalnych beneficjentów nie jest ograniczona maksymalnym dopuszczalnym okresem prowadzenia działalności rolniczej i może wystąpić o pomoc praktycznie w dowolnym momencie w trakcie naboru wniosków. Podkreślenia wymaga również fakt, że spełnienie wszystkich kryteriów przyznawania pomocy i zapewnienie terminowego wywiązania się z podejmowanych zobowiązań leży w obowiązku i interesie potencjalnego beneficjenta. Każda osoba zainteresowana uzyskaniem wsparcia w ramach działania ˝Ułatwianie...˝ ma możliwość wcześniejszego zapoznania się z zasadami przyznawania pomocy. W razie stwierdzenia, że w przypadku uzyskania pomocy niemożliwe byłoby zachowanie ustanowionych przepisami terminów na dopełnienie pewnych wymogów, w tym dotyczących uzyskania odpowiednich kwalifikacji zawodowych, dana osoba może podjąć kroki zmierzające do spełnienia określonego warunku (przykładowo rozpocząć naukę) i wstrzymać się ze złożeniem wniosku o przyznanie pomocy do momentu, gdy terminowe wywiązanie się z danego zobowiązania będzie realne i możliwe.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Artur Ławniczak

   Warszawa, dnia 26 marca 2009 r.