VI kadencja

Interpelacja w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie

Interpelacja nr 16312

do ministra gospodarki

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie

   Minister gospodarki rozporządzeniem z dnia 12 grudnia 2007 r., zmieniającym rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 243, poz. 2063), zmienił termin obowiązkowej modernizacji zbiorników paliwowych z jednopłaszczowych na dwupłaszczowe z 31 grudnia 2007 r. na 31 grudnia 2012 r. Zmiany terminu zostały ogłoszone na niecałe trzy tygodnie przed wejściem tego rozporządzenia.

   W Polsce istnieje kilkaset podmiotów gospodarczych użytkujących zbiorniki do materiałów niebezpiecznych. Na podstawie wspomnianego rozporządzenia powinny one wymienić użytkowane zbiorniki jednopłaszczowe na dwupłaszczowe.

   Zgłosiły się do mnie osoby, które informują, że nieoficjalnie w urzędach dozoru technicznego można spotkać się z sugestią, aby nie spieszyć się z wymianą, gdyż Ministerstwo Gospodarki planuje dalsze przedłużenie terminu i zmiany w wymienionym rozporządzeniu. Oczywiście taka niepewność powoduje, że przedsiębiorcy nie wiedzą, jak się zachować.

   Ponadto obowiązek wymiany zbiorników wymusza nieracjonalne zachowanie przedsiębiorcy, który musi sprawny technicznie sprzęt wymienić na nowy. Skutkiem tego pieniądze, które można by przeznaczyć na inne inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy, będą niepotrzebnie przeznaczone na wymianę będących w dobrym stanie zbiorników. Przedsiębiorcy argumentują, że w bogatszych od Polski krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech, zbiorniki jednopłaszczowe wymienia się na dwupłaszczowe tylko w sytuacjach, gdy jednopłaszczowe nie dają już gwarancji bezpieczeństwa. Tworzy to w ich przekonaniu nierówność traktowania podmiotów gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej.

   Aktualna sytuacja powodziowa i koszty związane z odbudową infrastruktury są dodatkowym argumentem przeciwko wprowadzaniu obciążających obowiązków dla przedsiębiorców.

   Dlatego proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy Ministerstwo Gospodarki ma jakieś plany zmiany wymienionego rozporządzenia?

   2. Jeśli takie plany istnieją, to kiedy zostaną ogłoszone?

   3. Czy sama idea rozporządzenia jest racjonalna z punktu widzenia gospodarczego? Czy nie można zezwolić na użytkowanie zbiorników jednopłaszczowych aż do momentu, kiedy ulegną one naturalnemu zużyciu i ich wymiana będzie i tak konieczna?

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Walkowiak

   Warszawa, dnia 7 czerwca 2010 r.